.RECENZJE · Wyd. Novae Res

„Od Nerwosolka do Yansa. 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią” Daniel Koziarski, Wojciech Obremski

fot. Justyna Gul

Autorzy: Daniel Koziarski, Wojciech Obremski
Tytuł: Od Nerwosolka do Yansa. 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 312

Komiksy stanowią swego rodzaju fenomen – można kochać albo jawnie nimi gardzić, jednak z całą pewnością nikt nie pozostaje wobec nich obojętny. Niegdyś komiks budził sprzeciw różnych środowisk, obecnie pisze się na jego temat rozprawy naukowe, bywa oswajany również przez wielbicieli tradycyjnych publikacji i kochany przez dzieci. Nie składa się on ze zwyczajnych rysunków, niektóre z nich to misterne dzieła, zawarte w komiksach historie zaś potrafią wciągnąć na równi z najbardziej zajmującą powieścią. I tu, podobnie jak w „tradycyjnych” formach literackich znajdziemy różne gatunki, począwszy od fantastyki po dokument, każdy z nich zaś przyciąga kolejne pokolenia miłośników.

Dla tych, którzy komiksy kochają, którzy przy ich lekturze wracają wspomnieniami do lat młodości, kiedy to komiksy odgrywały w ich życiu ważną rolę, a także dla tych, którzy przygodę z komiksami dopiero zaczynają i pragną sięgnąć po te najlepsze, adresowana jest książka Daniela Koziarskiego i Wojciecha Obremskiego pt. „Od Nerwosolka do Yansa. 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Novae Res książka to prawdziwa gratka, która umożliwia zdobycie wiedzy o ulubionych komiksach, prezentując informację niejako „od kuchni”, ale również pozwala zweryfikować swoją wiedzę o dostępnych w przeszłości tytułach. Przyznam, iż mimo upodobań, również ja odnalazłam w książce tytuły, z którymi wcześniej się nie zetknęłam, co stanowi doskonałą okazję do nadrobienia zaległości.

Ten zbiór nad zbiory rozpoczyna się od przywołania tytułu ukochanego profesora wielu dzieci (i nie tylko), dość osobliwego naukowca, Nerwosolka. Przeczytamy tu historie powstania komiksu, a właściwie jego pojawienia się w druku. W książce znajdziemy również „Bajki dla dorosłych”, serię stworzoną przez Janusza Christę, który postanowił zmodyfikować znane i lubiane historie dla dzieci, adresując je do dorosłych. „Binio Bill”, czyli polska wersja „Lucky Luke`a” stworzona przez Jerzego Wróblewskiego to propozycja pełna humoru i przerysowanych wydarzeń oraz postaci.

fot. Justyna Gul

Dla tych, którzy zamiast humoru i bajek wolą sięgnąć po coś mocniejszego, autorzy zbioru proponują „Czarną różę”, czyli sensacyjny komiks, również stworzony przez Wróblewskiego do scenariusza Stefana Weinfelda. Jego bohaterem jest dziennikarz polskiego pochodzenia, którego droga jest usłana … trupami, stawką w grze zaś – życie milionów osób. Fascynuje mnie opisana w zbiorze seria „Doman”, z którą wcześniej nie miałam do czynienia, a czasy początków państwa polskiego w wersji komiksowej brzmią naprawdę intrygująco.

W książce znajdziemy wiele innych mniej lub bardziej (bądź nie-) znanych publikacji, takich jak „Dwa lata wakacji”, „Piętnastoletni kapitan”, „Filutek”, „Gucek i Roch”, „Janosik” czy „Wyprawa na ziemię”. Wszystkie te tytuły były niezwykle popularne w czasach PRL, ale wiele z nich ma szansę wrócić w nowej szacie graficznej, szczególnie że będą stanowiły pewną odskocznię od przeciętności. Książka Koziarskiego i Obremskiego daleka jest od tej przeciętności, podobnie jak zawarte w niej komiksy, jej lektura zaś będzie swego rodzaju podróżą sentymentalną. W swoich opisach autorzy mocno akcentują trudy, które musieli pokonać twórcy komiksów pragnąc wprowadzić je na rynek, choć i o fabule przeczytać możemy kilka słów. Jedyne czego mi brakuje, to zdjęć starych magazynów, w których te komiksy często były drukowane oraz fragmentów recenzji profesjonalnych krytyków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s