.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

Zderzenie cywilizacji i nowy kształt ładu światowego – Samuel P. Huntington

IMG_20181231_165404-01

Autor: Samuel P. Huntington
Tytuł: Zderzenie cywilizacji i nowy kształt ładu światowego
Wydawnictwo: Zysk i S-Ka
Liczba stron: 584

 

Koniec roku spędzam z niezwykłą książką, która któryś już raz pojawia się w moim życiu i z wielu powodów jest mi bliska. „Zderzenie cywilizacji i nowy kształt ładu światowego” autorstwa amerykańskiego politologa Samuela P. Huntingtona nie jest powieścią, ani też bajką dla grzecznych dzieci. To solidna praca badawcza poruszająca wątki, które pośrednio lub bezpośrednio, dotykają każdego z nas, niemal każdego dnia. Mimo tego, nie czyta się tego jak „nudnej” rozprawy naukowej, wręcz przeciwnie, lektura wciąga i zmusza do czytania kolejnych stron.

Henry Kissinger – amerykański polityk i dyplomata, będący jednocześnie profesorem nauk politycznych na Harvardzie określił tą książkę mianem „jednej z najważniejszych, jakie ukazały się po zakończeniu zimnej wojny”. I moim zdaniem nie ma w tym stwierdzeniu nawet odrobiny przesady. Pamiętam, że studiując Kulturoznawstwo omawialiśmy tematykę „Zderzenia cywilizacji i nowego kształtu ładu światowego” na kilku różnych przedmiotach, analizując dane w niej zebrane. Nie jednokrotnie próbując wyciągnąć użyteczne wnioski, które można było odnieść do aktualnej sytuacji geopolitycznej świata.

Jeśli spodziewacie się „straszenia” czytelnika inwazją innowierców na Europę, podobnego do papki medialnej serwowanej nam codziennie przez wiadomości, to przeżyjecie rozczarowanie. Wbrew powszechnym opiniom tytuł ten nie zaczął „polowania na czarownice”, wręcz przeciwnie ostrzega uważnych czytelników przed niebezpieczeństwem. Samuel P. Huntington w wielu fragmentach podkreśla w jaki sposób można owego „zderzenia cywilizacji” uniknąć oraz gdzie szukać znaków ostrzegawczych przed poważnym konfliktem. Nie porusza jedynie wątku dotyczącego zalewu „Starego Kontynentu” przez przybyszy z Bliskiego Wschodu. Mówi również o konfliktach dotyczących Azji, czy Ameryki Południowej. W jaki sposób autorowi udało się połączyć tak różnorodne wątki, odmienne światy i doświadczenia wynikające ze styku różnorodnych kultur? Na to pytanie odpowiada on sam stwierdzając, że jego praca jest syntezą treści mających odpowiedzieć na jedną – kluczową tezę, będącą punktem wyjścia dla całej książki:

„Kultura i tożsamość kulturowa, będąca w szerokim pojęciu tożsamością cywilizacji, kształtują wzorce spójności, dezintegracji i konfliktu na świecie, jaki nastał po zimnej wojnie.”

W moim odczuciu książka ta jest hołdem oddanym w stronę historii, kultury, sztuki, ale też odmienności. Ma dla nas stanowić syntezę lekcji, jakie ludzkość odebrała w ciągu wieków swojego istnienia. Niewątpliwie jest przypomnieniem, że cywilizacje upadały już wieki temu, robią to nadal, a kto wie, czy i przyszłość nie przyniesie podobnych wydarzeń, jeśli tylko nie zaczniemy w końcu wyciągać wniosków, z wydarzeń które miały już miejsce, a teraz ich echo ponownie zabiera głos w teraźniejszości.

Podsumowując: polecam wszystkim zainteresowanym historią, kulturą, ale też polityką!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-Ka.

a_monika

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s