.RECENZJE · Wyd. Replika

Wszystkie barwy roku – Wyjątkowe opowieści na 12 miesięcy

IMG_20181222_201314-01

Tytuł: Wszystkie barwy roku – Wyjątkowe opowieści na 12 miesięcy
Wydawnictwo: Replika
Liczba stron: 416

 

Zbliżają się Święta, większość z kobiet zajęta jest porządkami, gotowaniem, pieczeniem i przygotowywaniem idealnych obchodów Bożego Narodzenia. Ja też spędziłam pół dzisiejszego dnia w podobny sposób, zaś popołudnie upłynęło mi na lekturze zupełnie niezwykłej książki – „Wszystkie barwy roku – Wyjątkowe opowieści na 12 miesięcy”. Nie przytoczę tu nazwisk wszystkich autorek, jest ich bowiem trzynaście, ale z całą pewnością zapewniam Was, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. A raczej wszystko, co w jakiś magiczny sposób przemówi do ich uczuć, emocji, a przede wszystkim serc.

Dwanaście opowiadań na dwanaście miesięcy w roku. Tak ciekawych, że bez problemu można je dosłownie „połknąć” w jedno popołudnie spędzone w ciepłą czekoladą i pierniczkami. Historie te dotyczą zwykłych ludzi, takich jak Ty, czy ja. Naszych codziennych radości oraz smutków, problemów i drobnych darów losu.

Każdy miesiąc opowiada o czymś innym, ale w jakiś sposób, czasami oczywiście luźny połączony jest z porą roku, jakimś wydarzeniem, świętem czy legendą. Dzięki temu przejścia pomiędzy poszczególnymi historiami są płynne, niemal naturalne. Głęboka empatia autorek oraz ich umiejętność posługiwania się słowem pisanym sprawiły, że bohaterki (bohaterowie też!) są niemal namacalni, prawdziwi. Chciałoby się ich pocieszyć, przytulić, albo pogratulować postawy, jaką zdecydowali się przyjąć w danej, konkretnej sytuacji. Jeśli pokusicie się o przeczytanie każdego z tych opowiadań uważnie, bez trudu dostrzeżecie ukryte w nich przesłania dotyczące miłości, życia, współczucia, ale też codzienności, naszych wyborów i wyimaginowanych problemów blednących w obliczu prawdziwych nieszczęść.

Nie zamierzam streszczać Wam tych opowiadań, bowiem nie chcę nikomu psuć zabawy w odkrywaniem treści zaklętych pod nazwami kolejnych miesięcy. Zagłębcie się w ten zadziwiający świat emocji. Pozwólcie, aby słowa zaklęte w opowieści otuliły Was niczym przytulne kocyki. Zapewniam, że te niezwykłe historie napełnią Was nadzieją, wiarą, miłością oraz przekonaniem, że nigdy nie jest za późno, by wziąć nasz los we własne ręce i dokonać zmiany na lepsze.

Zdradzę Wam tylko, że przemiłą niespodzianką był dla mnie „Grudzień” i opowiadanie, którego bohaterkami są uwielbiane przeze mnie cztery przyjaciółki z serii „Kobiety nieidealne” i ich niezwykła wigilijna przygoda. Nie, nie zdradzę Wam jaka 😉

Podsumowując: Polecam! Książka ta dostarczyła mi ogromu emocji. Śmiałam się, płakałam niekiedy, zamyśliłam się niejednokrotnie nad własnym życiem i tym, co można w nim zmienić i ulepszyć.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Replika.

a_monika

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s