.RECENZJE · Wyd. Sensus

„Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać” Olga Czajka

fot. Alicja Tokarczyk

Autor: Olga Czajka
Tytuł: Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać
Wydawnictwo: Sensus
Stron: 256

Olga Czajka psycholog, dyplomowana psychoterapeutka, autorka ostatnio przeczytanego przeze mnie poradnika pt. „Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać”. Poradnik ten skłania do głębszych refleksji, pomaga w zrozumieniu siebie oraz relacji z innymi ludźmi.

Niewątpliwie ta pięknie wydana przez wydawnictwo Sensus książka Olgi Czajki, zasługuje na pochwałę. Intrygująca, pomysłowa grafika od razu przypadła mi do gustu! Poradnik składa się z czterech rozdziałów, a są nimi: „Rozwój człowieka w świetle teorii”, „Podstawowa relacja w życiu to relacja z samym sobą”, „Między zależnością a autonomią – relacje miłosne” oraz „Dorosłe relacje rodzinne – ewentualne niepowodzenia w procesach separacji”. Ponadto w tekście znajdują się bardzo ciekawe grafiki. Dzięki nim jesteśmy m.in. zmuszeni do zatrzymania się, przeanalizowania wartościowego cytatu. Bardzo lubię takie „dodatki” w poradnikach, uważam, że to prawdziwe perełki!

Wszystko pięknie się zazębia, obrazki w środku adekwatne do pomysłu na okładkę, spójna kolorystyka, tekst również, dzięki czemu nic nas nie rozprasza, a czas spędzony z lekturą jest przyjemny. Stylistycznie nie ma się do czego przyczepić.

Nikt nie powinien mieć problemu ze zrozumieniem tekstu, ponieważ autorka posługuje się prostym, potocznym językiem więc… zachęcam do czytania i przeanalizowania ważnych kwestii związanych z budowaniem relacji i więzi międzyludzkich, które są bezwzględnie potrzebne w naszym życiu.

Nie da się opisać, jak wiele cennych lekcji zawdzięczam autorce w tej pozycji. W dodatku zgłębimy i poznamy trzy znaczące teorie psychologiczne,  ukazujące rozwój człowieka, wpływające na jego osobowość (rozwój psychoseksualny według Sigmunda Freuda, psychospołeczna teoria rozwojowa dziecka według Erika Eriksona, teoria rozwoju według Margaret Mahler). Dość ciekawe było również przytoczenie teorii przywiązania według Johna Bowlby’ego i przeanalizowanie, czym jest przywiązanie i jakie funkcje ono spełnia.

Najbardziej przypadł mi do gustu rozdział drugi, który pozwolił mi zrozumieć, jak ważny jest nasz osobisty wewnętrzny głos. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, iż to my sami jesteśmy dla siebie największymi krytykami. Co więcej, jakość prowadzonych przez nas dialogów ma kluczową rolę i wpływ na nas – „nie poradzisz sobie, nie próbuj, nie warto…” lub te bardziej wspierające – „spróbuj, może się uda, poradzisz sobie”, to ważne, ponieważ większość z nich zbliżona jest do tych, które słyszeliśmy od naszych rodziców czy najbliższych nam osób z przeszłości. Dziś jesteśmy jakby sami dla siebie rodzicem.
Dzięki temu poradnikowi odkrywamy siebie, pracujemy nad własnym charakterem, poznajemy przyczyny lęków, uczymy się ich wyzbywać (lęk przed porażką, przed karą), rozumiemy lepiej, jak postrzegać innych, jak być bardziej asertywnym, jak i kiedy nauczyć się stawiać granice, a być może i pokochamy siebie na nowo, wybaczając sobie wiele.

Podsumowując: to bardzo wartościowy poradnik. Myślę, że każdy student psychologii powinien po niego sięgnąć, w dodatku polecałabym go rodzicom, aby mogli zrozumieć, jak ważne są relacje oraz wpływ dzieciństwa na późniejsze dorosłe życie ich dzieci. Polecałabym ją serdecznie każdemu, kto chciałby zajrzeć w głąb siebie, rozeznać się w działaniu ludzkiej psychiki, jak również popracować nad lepszą wersją własnego „Ja” i lepiej zrozumieć otaczających nas ludzi, w tym także te najbliższe naszemu sercu relacje miłosne, koleżeńskie i rodzinne. Polecam.

Dodaj komentarz