.RECENZJE · Wyd. OMGBooks

[PRZEDPREMIEROWO] „Jak powietrze” Agata Czykierda-Grabowska

PREMIERA: 20-07-2016
20160627_182215

Autor: Agata Czykierda-Grabowska
Tytuł: Jak powietrze
Wydawnictwo: OMGBook
Liczba stron: 480

(W tle: Reik – Como me duele)
„Jak powietrze” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Agaty Czykierdy-Grabowskiej. Pierwsze i zapewne nie ostatnie. Z wielką chęcią nadrobię zaległości, co do debiutu autorki, ale teraz nie o tym.
Historia przedstawiona w książce urzekła mnie od pierwszych stron, chociaż z początku miałam wrażenie, że będzie to ckliwa opowieść o miłości pomiędzy dwojgiem młodych ludzi.
Okazała się piękną historią o miłości, taką niby zwyczajną, a jednak mającą w sobie coś co potrafi człowieka uwieść i przepełnić takimi emocjami, o których nie sposób później zapomnieć.
Główni bohaterowie:  Oliwia, dziewczyna z dobrego domu oraz Dominik, chłopak z domu dziecka. Oboje zmagają się z bolesną przeszłością. Na pierwszy rzut oka zupełnie od siebie różni. Patrząc głębiej – pasujący do siebie idealnie.
Początek ich znajomości choć dość niekonwencjonalny (jeśli w ogóle), jest początkiem niezwykłej historii. Historii pełnej burz, zakrętów i tajemnic, które pojawiają się w życiu każdego człowieka, zwłaszcza takiego, który wkracza w dorosłość.
Autorka wykreowała postaci, z którymi czytelnik może się utożsamić. Są prawdziwi, jakby przeniesieni z „podwórka” do książki, co czyni ją bliższą sercu.
Fabularnie podobał mi się cały rys historii, to jak w momencie, gdy okazywało się, że wszystko jest już na dobrej drodze do „happy endu”, działo się coś, co mieszało i zapierało dech w piersi, a jednocześnie podkręcało całość, nie pozwalając oderwać się od lektury.
W książce autorka w bardzo obrazowy sposób poprzez historię Oliwii i Dominika kieruje uwagę na to co w życiu jest istotne, czym powinniśmy się w nim kierować, a także, że nie ma takich rzeczy, których człowiek nie jest w stanie pokonać, by żyć pełnią życia. Pokazuje także, że do błędów trzeba umieć się przyznać i starać się je naprawić. A przede wszystkim, że to nie „ja” jestem w życiu najważniejszy/a lecz druga osoba, że to jak traktujemy innych stanowi o tym jacy jesteśmy. Agata Czykierda-Grabowska udowadnia na przykładzie głównych bohaterów, że brak pogodzenia się z przeszłością blokuje teraźniejszość, nie mówiąc o przyszłości. Tylko zmierzenie się z przeszłością pozwala na rozpoczęcie swojej historii na nowo, w innym wypadku na zawsze nas pochłonie.
Oliwia i Dominik są dla siebie nawzajem lekarstwem, które pozwala uleczyć ich dusze i spojrzeć w przyszłość z uśmiechem.
Historia jedyna w swoim rodzaju!

Krótko wspomnę o okładce, która jest jedną z bardziej „wpadających w oko” jakie miałam okazję oglądać (i mam w swoich zbiorach). Delikatna, a jednak przyciągająca wzrok, wyróżniająca się w tłumie. Zwiastująca niezapomnianą lekturę.

Nie ma książek idealnych (choć o gustach się nie dyskutuje), tak więc i w „Jak powietrze”: znalazłam małe wady. Rzekłabym, że małe niedociągnięcia. Jednak nie wypływają one na odbiór historii. To, czego mi brakowało, to rozbudowania przeszłości, bolesnej przeszłości Dominika. Bo o ile o przeżyciach Oliwii jest całkiem sporo, o tyle o Dominiku jest tego zwyczajnie za mało. Zbyt pobieżnie został potraktowany. Czułam niedosyt w tym temacie. Teraz będzie, że się czepiam, ale muszę to napisać. „Kwiatuszki” oddzielające rozdziały doprowadzały mnie do szewskiej pasji. Moja irytacja w tym temacie sięgała poza sferę ziemską. Ale w kontekście całości – wybaczam 😀 , po pewnym czasie, byłabym w stanie się nawet przekonać.. 🙂

Podsumowując: jeśli macie ochotę na piękną historię miłości dwojga młodych ludzi okraszoną wielobarwnym wachlarzem emocji. To książka dla Was. Jeśli natomiast nie lubujecie się w książkach wypełnionych miłością (głównie, ale nie tylko) zawsze możecie spróbować przekonać się do tego typu książek.. zaczynając od „Jak powietrze” ..
(Reik – Sabes)

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję autorce oraz Wydawnictwu OMGBooks

omg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s