.RECENZJE · Wyd. Dobra Literatura

„Z czułością dla siebie. Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym” Gerald Hüther

fot. Alicja Tokarczyk

Autor: Gerald Hüther
Tytuł: Z czułością dla siebie. Co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym
Wydawnictwo: Dobra Literatura
Liczba stron: 160

Czy kochasz siebie? Może nie będzie Ci łatwo od razu odpowiedzieć na to pytanie. Szczególnie w czasach, w których każdy goni za sławą, pieniędzmi i sukcesem, czasami nawet po trupach, byle dosięgnąć celu. Ludzi pochłania kariera, skupiają się na kolejnych osiągnięciach, by być na najwyższych szczeblach. A gdzie w tym wszystkim jest miłość, troska i szacunek do innych? A do siebie samego?
Brak miłości, czułości i życzliwości to powszechny problem, który wpędza nas w gorszy stan psychiczny, jak również fizyczny. A co za tym idzie? Tracimy nasze zdrowie!

Gerald Hüther to ceniony neurobiolog i badacz mózgu interesuje się tym, co jest niezbędne dla jego dobrego funkcjonowania. Od lat jego zainteresowania koncentrują się na wpływie wczesnych doświadczeń dotyczących rozwoju mózgu, skutków stresu, jak i lęków.
Gerald Hüther przekonuje czytelnika, jak bardzo jako jednostka potrzebuje miłości do pełni zdrowia. Autor twierdzi, że to dzięki miłości wszyscy odnajdą w życiu radość, będą czuli się szczęśliwsi i zdrowsi. Dopóki my nie zaczniemy siebie lubić, to nie zaczniemy też inaczej patrzeć na innych ludzi oraz otaczający nas świat.

Książka „Z czułością dla siebie…” składa się z dziesięciu rozdziałów, które trafnie odnoszą się do człowieka i jego wewnętrznego „ja”. Autor udowadnia, że zarówno nasz mózg, jak i organizm może wpływać na nasze samouzdrawianie oraz zdziałać cuda. Problemem jest jednak to, że mu nie chcemy słuchać naszych organizmów i nie dbamy o nasze zdrowie. Bo, czy gdy coś nas boli, udajemy się od razu do lekarza? Myślę, że większość z nas tego nie robi, licząc, że samo przejdzie albo uda się nam wyleczyć na własną rękę. A co gdy nic nie pomaga, a choroba przybiera na sile? Wtedy dopiero szukamy kogoś, kto jak najszybciej nas uzdrowi.

Autor wyjaśnia, czego ludzie potrzebują, aby rozwijać swoje talenty: „Muszą przestać czynić się nawzajem obiektem zamiarów, pouczeń, ocen czy nakazów i w zamian spróbować budować relacje z pozycji podmiotu”. Objaśnia, iż problemem, z którym borykają się np. nastolatkowie, to doświadczenie, że są przez najważniejsze osoby traktowane przedmiotowo, co skutkuje już od młodych lat utratą otwartości, zdolności budowania relacji, empatii, czy radości z tworzenia i odkrywania świata.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w momencie, kiedy jesteśmy radośni i uśmiechamy się do siebie wzajemnie, czujemy się lepiej. Negatywne myślenie i przygnębienie, samotność w pewnym sensie ściąga na nas choroby, a to, że jesteśmy stworzeni do życia w stadzie i sami nie potrafilibyśmy funkcjonować, sugeruje, że potrzebujemy bliskości, czułości i drugiego człowieka. Mimo że Gerald Hüther z pozoru nie odkrywa niczego nowego w swoim poradniku (wiadomo, że korzystnie jest żyć w zgodzie ze sobą), warto sięgnąć jednak po tę książkę.

Zdaniem autora publikacji problemem są nasze pragnienia, które pochodzą z zewnątrz. Sprawiają, że nie widzimy tego, czego tak naprawdę potrzebujemy, tylko z zamkniętymi oczami staramy się podążać za tym, za czym podążają inni.
Zdecydowanie Gerald Hüther radzi nam, aby przestać robić to, co nam nie służy.
Z książki dowiadujemy się również, że by wzmocnić możliwość samouzdrawiania, musimy trochę lepiej zrozumieć, czego się boimy, poniekąd zaakceptować swój lęk i łagodnie pożegnać przekonania, które wpędzają nas w chorobę.
Dzięki neurobiologom wiemy, że nasze mózgi pozostają przez całe życie plastyczne i możemy pracować nad jego zmiana, swoim myśleniem i nastawieniem, by pozostać w dobrym zdrowiu.

Polecam ten poradnik w szczególności osobom nieco zabieganym, ale również zagubionym w dzisiejszych czasach, szukających siebie i równowagi w życiu. Pokochanie siebie zapewni więcej szczęścia i zdrowia, niż negatywne myśli. Nigdy nie jest za późno, żeby pokochać samego siebie i zacząć traktować się z miłością.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s