.RECENZJE · Wyd. Znak

„Keto detoks. 4-tygodniowy plan na zrzucenie zbędnych kilogramów i odzyskanie równowagi hormonalnej” Sara Gottfried

fot. Michalina Foremska

Autor: Sara Gottfried
Tytuł: Keto detoks. 4-tygodniowy plan na zrzucenie zbędnych kilogramów i odzyskanie równowagi hormonalnej
Tytuł oryginału: Women, Food and Hormones: a 4-weeks Plan to Achive Hormonal Balance, Lose Weight, and Feel Like Yourself Again
Wydawnictwo: Znak Literanova
Liczba stron: 352
Premiera: 18.05.2022

Dwa lata temu pojawiła się na polskim rynku pierwsza książka Sary Gottfried – Sposób na hormony. Rok temu księgarniane półki wypełniła Dieta 7 hormonów. A dziś w Wasze ręce trafia najnowsza publikacja jej autorstwa. Tym razem autorka skupiła się nie tylko na keto diecie, ale też hormonach, które, czy tego chcemy, czy nie, mają sporo do powiedzenia.

O diecie ketogenicznej słyszałam już jakiś czas temu. Jedni ją zachwalali, inni wręcz przeciwnie, narzekali, że albo ich waga się nie zmieniła, albo wręcz przeciwnie – poszła w górę. Postanowiłam więc zweryfikować, co o tej diecie ma do powiedzenia lekarka, która zajmuje się zdrowiem od wielu, wielu lat.

Nie zaskoczy Was zapewne to, że Sara Gottfried oznajmia, iż keto dieta nie jest rozwiązaniem idealnym, bo wszystko zależy od naszych organizmów i… gospodarki hormonalnej. To, co dla jednego będzie idealnym sposobem na zrzucenie wagi, dla innego może spowodować odwrotny efekt. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego że jesteśmy różni, różne potrzeby mają nasze organizmy i na wszystko nasze ciała reagują inaczej.

Sara Gottfried na dzień dobry opowiada o hormonach, które mają szalenie duży wpływ na to, czy chudniemy, czy przybieramy na wadze, a nawet stoimy pod tym względem w miejscu. Omawia wszystko krok po kroku, podpierając się przykładami z życia zawodowego w postaci historii swoich pacjentek. Czyni to na tyle obrazowo i wyczerpująco, że w mig pojmiecie, o co chodzi i na co ewentualnie zwracać uwagę przy wykonywaniu badań albo na co nakierunkować lekarza, by sprawdzić, czy proponowane sugestie Sary Gottfried mają przełożenie na Wasze życie.

Kolejna rzecz to omówienie, czym jest dieta ketogenicza i z czym się ją je – dosłownie. Poznajemy więc tajniki i kruczki, jakie należy znać, jeśli chce się wziąć za ten tym diety. Jednak nim to, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż istnieje wiele schorzeń i chorób (a jakże), które uniemożliwiają zmiany nawyków żywieniowych na keto, gdyż mogą być niebezpieczne dla zdrowia lub wywoływać inne zmiany w naszych organizmach. Autorka wymienia część z nich, więc nawet jeśli nie znajdziecie go w danym akapicie, nie oznacza to, że nie jest on na liście, która dyskryminuje ten rodzaj diety.

Jak w poprzedniej książce, tak i tu Sara Gottfried zwraca uwagę na to, by notować swoje wyniki. Od dawna bowiem wiadomo, że jeśli człowiek widzi namacalne wyniki tego, że jego decyzja o zmianach przynosi skutki, tym pewniej stawia kolejne kroki na nowej drodze.
A przy wdrażaniu „Protokołu Gottfried” będzie to istotne, jeśli chcemy być na bieżąco z tym, co dzieje się z naszym ciałem.

Autorka krok po kroku wyjaśnia, na czym jej „pomysł” polega i jak należy się za keto dietę zabrać, by efekt był wymierny i byśmy mogli cieszyć się nie tylko lecącymi w dół wartościami na wadze, ale też lepszym samopoczuciem. Omawia również ewentualne potknięcia, jakie mogą nam się na tej ścieżce przytrafić i uświadamia, że nie ma w tym nic złego, gdyż jesteśmy tylko ludźmi.

Na końcu znajdziecie również przepisy na autorskie potrawy i shaki, z których możecie korzystać. Dodatkowo znajdziecie kilka planów tygodniowych i to takich, z których będą mogli skorzystać weganie, wegetarianie, pestkarianie i… wszystkożercy!

Opierając się na historiach pacjentek Sary Gottfried, można wysnuć wniosek, że odpowiednio zmodyfikowana dieta ketogeniczna, wysiłek fizyczny i niekiedy również farmakologia, dają wymierne wyniki w osiąganiu odpowiedniej/wymarzonej wagi i poprawie samopoczucia. Myślę więc, że jeśli ktoś szuka podpowiedzi, jak zabrać się za keto albo chce rozwikłać zagadkę, dlaczego jemu ta dieta nie pomogła, może sięgnąć po książkę, a nuż właśnie ona będzie kluczem do osiągnięcia wymarzonych celów.

Jedna myśl na temat “„Keto detoks. 4-tygodniowy plan na zrzucenie zbędnych kilogramów i odzyskanie równowagi hormonalnej” Sara Gottfried

  1. Podobało mi się podejście autorki do diet w ogóle. Ma absolutną rację, że nie ma co liczyć, że to co sprawdzi się u jednej osoby, sprawdzi się też u drugiej. W końcu każdy z nas jest wyjątkowy. Wielkie brawa należą się za kawał wiedzy, którą autorka dostarcza poprzez rozdziały o hormonach i tym, na ile ważna jest hormonalna równowaga. Dodatkowe przepisy to miły dodatek. Niektóre potrawy mnie bardzo zaskoczyły smakowo 😉

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s