.RECENZJE · Wyd. Muza SA

„Stres out! Jak przejąć kontrolę nad stresem” Earl Hipp

fot. Alicja Tokarczyk

Autor: Earl Hipp
Tytuł: Stres out! Jak przejąć kontrolę nad stresem
Tytuł oryginału: Fighting Invisible Tigers
Wydawnictwo: You&Ya
Liczba stron: 160

Earl Hipp jest autorem poradnika „Stres out! Jak przejąć kontrolę nad stresem”. Poradnik ten jest skierowany do młodzieży, ale mogę go również polecić każdej osobie, w różny wieku, która chętnie dowie się co nieco na temat stresu i radzenia sobie z nim.

Już na samym początku moją ciekawość wzbudziła okładka, a dokładniej, grafika przedstawiająca oczy tygrysa. Również w książce pojawiają się rysunki tygrysów i inne ciekawe ilustracje. Znajdziecie w niej też kolorowe tabelki oraz strony wypełnione przeróżnymi radami i testami. Ponadto w poradniku królują dwa kolory: fioletowy i żółty.

Poradnik napisany jest potocznym językiem, a wszystkie zawarte w nim ciekawostki, czy rady są zaznaczone grubszym drukiem i podkreślone kolorami wymienionymi wyżej. Wracając do intrygujących mnie licznych wizerunków tygrysa, szybko zrozumiałam, że Earl Hipp używa ich jako metafory, porównując je do atakujących nas stresów w codziennym życiu.
Zwracając się do młodzieży, tłumaczy, iż te wyimaginowane tygrysy, są również niebezpieczne jak żywe. Wszystko jedno, jaką one będą przybierać formę, czy to będzie egzamin, klasówka a może nawet nadmiar zadań w domu, nękanie przez rówieśników czy sprzeczka.

Spróbujmy sobie wyobrazić, jak zachowuje się nasze ciało, kiedy coś nam grozi. Niekiedy pojawia się kołatanie serca, uderzenie gorąca, zawroty głowy, suchość w ustach, spocone dłonie czy ucisk w żołądku, a to reakcja na nagły stres, który nas dopada, w sytuacji, którą uznajemy dla niebezpieczną. Natychmiast włącza się sygnał, który nakazuje albo walczyć, albo uciekać.

Trzeba o tym pamiętać, iż długotrwały stres prowadzi do poważnych konsekwencji. Oddziałuje na nasze życie, wyniki w nauce, sporcie, relacje międzyludzkie. Dodatkowo wywołuje burzę nastrojów, wpływa na, układ odpornościowy, powodując, że częściej chorujemy i odczuwamy ból. Autor podkreśla, że stres w szczególności negatywnie wpływa na mózg nastolatków, który właśnie intensywnie się rozwija.

Z książki, czytelnik dowie się, jaki wpływ na nas regularny wysiłek fizyczny lub dieta/odżywianie, która pomoże kontrolować stres. Ponadto autor wyjaśnia, jakie są skutki uboczne działania kofeiny oraz cukru, przedstawia nam prawdy i mity na temat stresu, podaje strony internetowe z artykułami i poradami radzenia sobie ze stresem, kampanie i pomocnicze pytania, na które odpowiedzi możemy szukać w samym internecie, poszerzając naszą wiedzę.
Autor radzi by odnaleźć wewnętrzny spokój, a w przypadku kiedy mamy chwilę, gdy życie zaczyna nas przytłaczać, dobrze jest znać techniki relaksacyjne, które pomogą nam odzyskać równowagę. Sugeruje, że najlepsze korzyści dadzą nam: medytacja, koncentracja oddechu i świadome napinanie i rozluźnianie mięśni. Techniki te są dokładnie opisane w książce i mają na celu pomóc nam poczuć się pewniej, odczuwając spokój, odprężenie bez uczucia lęku i przytłoczenia.

Musimy się też nauczyć podejmować decyzje, pomoże to znacząco wyeliminować stres w naszym życiu. Życie to przecież nieustanne podejmowanie decyzji a jeszcze gorzej podejmować je pod presją otoczenia, dlatego też w poradniku znajdziecie dziesięć cennych wskazówek, jak zachowywać się w sytuacjach podbramkowych. Autor uczy pozytywnego myślenia, wyjaśnia, jak ważny i dobroczynny wpływ ma to na naszą osobę czy też zdrowie. Dodatkowo uczy nas wdzięczności, aby dziękować za wszystko, co posiadamy i tłumaczy jak ważna jest obecność bliskich, zaufanych nam osób, które niewątpliwie dają nam poczucie bezpieczeństwa.

Cieszę się, że autor porusza tak wiele kwestii związanych ze stresem i trudnościami, z jakimi młody człowiek musi się mierzyć od najmłodszych lat szkolnych. A dzięki wiedzy zawartej w poradniku nasza prywatna stresująca „dżungla” może stać się wspomnieniem i zmienić w miejsce bardziej przyjazne i bezpieczne.

Reklama

Jedna myśl na temat “„Stres out! Jak przejąć kontrolę nad stresem” Earl Hipp

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s