.RECENZJE · Wyd. BIS

„Ada nie chce spać” Barbara Wicher

fot. Adrianna Rakowska

Autor: Barbara Wicher
Tytuł: Ada nie chce spać
Wydawnictwo: BIS
Liczba stron: 24

Wyciszająca o opowieść o dziewczynce, która niechętnie kładzie się spać. Świat jest przecież taki ciekawy! Ada lubi jednak wieczorne przytulanie z mamą i codzienny rytuał czytania na dobranoc. Mama czyta Adzie książkę o zwierzętach, które tak jak ona szykują się do snu. Robi się coraz ciszej, cieplej, łagodniej. Słowa mamy rozluźniają, dają poczucie bliskości i kołyszą do snu, aż wreszcie dziewczynka zasypia tak jak leniwiec i koala z czytanej opowieści.

Tym razem przyszła kolej na książkę do poduszki – skierowaną do dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Poznajemy w niej historię Ady, która bardzo nie chce pójść spać. Dziewczynka jest bardzo żywym i ciekawym świata dzieckiem. Bardzo lubi spędzać czas z mamą i wykorzystuje każdą okazję do bycia z nią. Uwielbia, kiedy mama czyta jej przed snem, a najbardziej, kiedy rodzicielka czyta jej ulubioną książeczkę, która opowiada o różnych zwierzątkach i ich zwyczajach przed pójściem spać.

Celem książki Barbary Wicher jest wyciszenie dziecka, aby chciało położyć się spać. Książeczkę przeczytałam przed snem mojemu synkowi, który jest bardzo podobny do głównej bohaterki. Tak jak ona jest bardzo oporny na wszelkie prośby położenia się do łóżka. Zauważyłam jednak, że z każdą kolejną przeczytaną stroną, synek wyciszał się, zaczynał ziewać, aż w końcu sam stwierdził, że czas już iść spać. Tak więc założony cel został osiągnięty. „Ada nie chce spać” zadziałała nie tylko na moją latorośl, ale również i na mnie. Przez ziewanie mojego dziecka, sama poczułam się senna i tak, jak on chciałam przytulić się czym prędzej do poduszki. Jak więc widzicie, książka ta jest idealną „bronią” na niechętnego snowi malucha, jednak czytający rodzic musi uważać, by i na niego nie podziałała równie intensywnie.

W trakcie czytania można zauważyć, że tekst napisany jest prostym językiem, a historia jest bardzo ciekawa i przyjemna dla dzieci. Czytając ją, odnosiła wrażenie, że im bliżej końca, tym tekst był bardziej spokojny, co powodowało odczucie, wspomnianego wcześniej, wyciszenia. Dodatkowo w książce znajduje się mnóstwo pięknych, kolorowych ilustracji, które mają w sobie wiele baśniowych cech. „Ada nie chce spać” wydana została na kartonowych kartkach, z zaokrąglonymi, bezpiecznymi narożnikami, dlatego też idealnie sprawdzi się w przypadku młodszych dzieci.

Reasumując: na pierwszy rzut oka książka mogłaby się wydawać zwykłą książeczką dla dzieci, jednak w rzeczywistości naprawdę jest wyjątkowa. Kolejna pozycja idealna na prezent, jak i do uzupełnienia domowej dziecięcej biblioteczki. Polecam, bo książka naprawdę się sprawdza przy tych najbardziej energicznych pociechach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s