.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

„The World of Lore. Straszne miejsca” Aaron Mahnke

fot. Adrianna Rakowska

Autor: Aaron Mahnke
Tytuł: The World of Lore. Straszne miejsca
Tytuł oryginału: The Wolrd of Lore: Deadful Places
Seria: Lore #3
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 374
Data premiery: 31.01.2022


Niesamowity przewodnik po miejscach owianych złą sławą. Bilet wstępu do świata makabry, którego nie spodziewaliście się odwiedzić nawet w najgorszych snach.
Czasem wchodzimy do jakiegoś pokoju, budynku, a nawet miasta i ogarnia nas trudny do nazwania nieokreślony lęk. Coś wydaje się nie w porządku – panująca tam atmosfera jest dziwnie niepokojąca, a w kątach zdaje się czaić mrok. Do odwiedzenia takich właśnie miejsc zaprasza nas gospodarz popularnego podcastu „Lore”, który bada te okropne miejsca i związane z nimi historie.

Miłośnicy strasznych opowieści o duchach, wszelakich zjawach, mitycznych potworach, mordercach i paranormalnych zjawiskach na pewno znają twórczość Aarona Mahnke. Niebawem do dwóch tomów serii LoreThe World of Lore. Potworne istoty oraz The World of Lore. Niegodziwi śmiertelnicy dołączy kolejny, już trzeci, tym razem poświęcony nawiedzonym miejscom. Pora na kilka słów o The World of Lore: Straszne miejsca.

W przypadku publikacji poświęconej zjawiskom paranormalnym jestem bardzo wymagająca. Obejrzałam wiele programów dokumentacjach o nawiedzonych miejscach i przeczytałam sporo książek. Dlatego też oczekiwałam od Aarona Mahnke tego, by na mojej skórze pojawiła się gęsia skórka, a myśli wirujące w głowie, nie pozwoliły mi zasnąć w obawie przed tym, że coś niespodziewanie zakłóci mój sen i spokój mojego domu. Niestety u mnie na pewno się ona nie pojawiła, tak samo koszmary. Zamiast studiować mrożące krew w żyłach lub przyspieszające bicie serca, historie o nawiedzonych i skrywających tajemnice miejscach, dostałam historię Ameryki w pigułce i poczułam się tym faktem rozczarowana. Tym bardziej że większą uwagę autor skupił na kwestiach historycznych i postaciach, które miały być przyczyną, dla których dane miejsce uznane zostało za nawiedzone.

Niestety w The World of Lore. Straszne miejsca Aaron Mahnke podał bardzo niewiele informacji poświęconych samym zjawiskom paranormalnych, jakich można by doświadczyć w tych „strasznych miejscach”. Było tych „ciekawostek” na tyle mało, że swoją wiedzę zagłębiałam za pomocą stron internetowych. Zupełnie nie o to mi chodziło i nie na tym mi zależało. Liczyłam na lekturę, która zaciekawi mnie do tego stopnia, że z jednej strony będę miała dreszcze z obawy, czy coś za chwilę nie wyskoczy mi z szafy, a z drugiej nie będę w stanie oderwać się od lektury, bo tak mnie ona pochłonie. Tymczasem brałam udział w wykładach o historii amerykańskich ziem.  Jedynym plusem tej książki są rewelacyjne czarno-białe ilustracje, które nawiązują do przedstawianych w tej książce postaci (i nie tylko).

Reasumując: The World of Lore. Straszne miejsca było moim pierwszym spotkaniem z twórczością Aarona Mahnke i zdaje się, że ostatnim. Liczne opowieści historyczne sprawiają, że książka zatraciła swój pierwotny cel. Owszem jest opisanych wiele nawiedzonych miejsc, jednak na mnie nie zrobiły one żadnego wrażenia. Może to dlatego, że tyle już widziałam i przeczytałam na ich temat, a może dlatego, że autor nie wykorzystał potencjału tematu, skupiając się nie na tym, co zapowiadał tytuł.
Jednak każdy ma prawo wyrobić sobie swoją opinię, więc być może dla Was ta książka będzie dokładnie tym, czego szukacie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s