.RECENZJE · Wyd. BIS

„Oddycham i znowu wszystko gra!” Christopher Willard i Wendy O’Leary

fot. Adrianna Rakowska

Autor: Christopher Willard i Wendy O’Leary
Tytuł: Oddycham i znowu wszystko gra!
Tytuł oryginalny: Breathing Makes it Better
Wydawnictwo: BIS
Liczba stron: 36


Książka obrazkowa z prostym tekstem i rymowankami poświęcona emocjom i radzeniu sobie z nimi za pomocą oddechu. Każdy z nas doświadcza gniewu, smutku, lęku, niepewności i wielu nieprzyjemnych uczuć, które przychodzą i odchodzą, tak jak powietrze wpływa do naszego ciała z wdechem i wypływa z wydechem. Książka pomaga rozpoznawać emocje i to, co w związku z nimi czujemy w ciele, a także uczy przy wykorzystaniu wyobraźni i prostych technik oddechowych neutralizować nieprzyjemne doznania i odnajdować wewnętrzny spokój.

Chyba każdy z nas słyszał słowa „Nie denerwuj się, oddychaj”. Głównym tematem książki autorów Christophera Willarda i Wendy O’Leary jest oddychanie. Ale nie takie zwykłe oddychanie. Chodzi o oddychanie, które niesie ukojenie.

 „Oddycham i znowu wszystko gra!” to publikacja posiadająca cechy książki terapeutycznej, która przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3 do 6 lat. Będąc po lekturze tej książki, mogę śmiało stwierdzić, że książka ta jest swego rodzaju poradnikiem i to dla osób w każdym wieku. Autorzy skupiają się na dzieciach i emocjach, jakich doświadczają, tak dla nich nieznanych. Są nimi złość, smutek, zaniepokojenie, rozdrażnienie i strach. Na wszystkie te negatywne emocje polecane jest oddychanie. W książce zawarte są rady, które pomogą w oswojeniu się z sytuacją i osiągnięciu wewnętrznego spokoju. Każda z nich jest przedstawiona za pomocą wiersza, prostej rymowanki. Jest to wspaniała forma nauki przez zabawę.

Zgodnie ze słowami autorów, inspiracją do napisania tej książki był mistrz zen Thich Nhat Hanh, który od lat naucza świadomego oddychania. Idąc tym tropem, oprócz tekstu, zostały również w książce zawarte przykładowe ćwiczenia, które można wykonać z dzieckiem w domu. Możecie mi wierzyć lub nie, są naprawdę proste i faktycznie przynoszą ukojenie i chwilę relaksu w tak zagonionym świecie. Każde z zaprezentowanych ćwiczeń przetestowałam razem z moim dzieckiem, tak więc wiem, co mówię.

Dodatkowo zamieszczone są wskazówki, które pomogą dzieciom w chwili, gdy poczują się niekomfortowo. Autorzy polecają powtarzanie sobie rymowanki odpowiednio przypisanej do stanu emocjonalnego dziecka. Zanim jednak stwierdzicie, że przecież dziecko nie zapamięta każdej z nich, powiem Wam, że to jest łatwiejsze, niż można by przypuszczać. Rymowanki zostały napisane w tak przyjemny i wpadający w ucho sposób, że zarówno mój syn, jak i ja powtarzamy ostatnie słowa wiersza, który brzmi

„Wdech i wydech, raz i dwa,

Wdech… i znowu wszystko gra!”

 
Książka została pięknie wydana. Twarda oprawa i wnętrze, które w całości wypełniają bardzo ładne i znakomicie dobrane ilustracje, które przedstawiają omawiane emocje, sprawiają, że obcowanie z tym tytułem to czysta przyjemność.

Reasumując: wybierając lekturę dla dzieci, zawsze stawiam na wartości, jakie książka ma przekazać. W przypadku tej publikacji naukę czerpało zarówno moje dziecko, jak i ja sama. Okazuje się, że niejednokrotnie powtarzając stwierdzenie „Nie denerwuj się, oddychaj”, przekazujemy głębsze przesłanie i naprawdę, dobrą radę. Uważam, że książka jest bardzo dobrym pomysłem na prezent, ale również warto mieć tę książkę w swojej domowej biblioteczce.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s