.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

„Opowiastki do przemyślenia” Jorge Bucay

fot. Michalina Foremska

Autor: Jorge Bucay
Tytuł: Opowiastki do przemyślenia
Tytuł oryginału: Cuentos para pensar
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 152

Gdy w kwietniu 2021 roku księgarniane półki zapełniła książka Jorge’a Bucaya Pozwól, że Ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć nikt chyba nie przypuszczał, że książka ta zyska tylu fanów. Publikacja ta stała się dla wielu lekturą, która uzmysłowiła im wiele rzeczy, które do tej pory im umykały. Gdy więc osiem miesięcy później pojawiła się kolejna książka tego psychoterapeuty, oczywiste było, że i ona trafi w ręce wielu.

Co ciekawe Opowiastki do przemyślenia to… pierwsza książka autora, którą stworzył na swoje potrzeby i swoich pacjentów. Gdyby nie zapytania o „wcześniejsze” książki Jorge’a Bucaya, prawdopodobnie nigdy nie ukazałaby się w druku i nie zajęła zaszczytnego miejsca w domowych biblioteczkach.

Co można o tej publikacji powiedzieć? Ano to, że różni się od Pozwól, że Ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć. Tamta książka przypominała formą powieść, Opowiastki do przemyślenia zaś to zdecydowanie coś na kształt antologii, w której poza opowiadaniami pojawiają się też wiersze. Każda historia, forma to odrębny byt, ale równie intensywnie działający na psychikę, jak wspomniane bajki, które uczyły, jak żyć. Ta lektura równie mocno zmusza do refleksji, głębszych przemyśleń i analiz. Trybiki w głowie pracują na najwyższych obrotach, ale paradoksalnie wcale nie wyczerpują tak, jak można by przypuszczać. Bo choć wydawać, by się mogło, że przekaz jest gdzieś głęboko zakopany między wersami, tak naprawdę wraz z zakończeniem danej historii wypływa z niej samoistnie i za każdym razem Jorge Bucay trafia w przysłowiowy punkt.

Te opowiastki są jak wskazówki, które uzmysławiają człowiekowi, że są w życiu rzeczy ważne i ważniejsze. Takie, które powinny skupiać naszą uwagę i takie, którymi nie powinniśmy sobie specjalnie zaprzątać głowy. To garstka oczywistych oczywistości, które w zabieganym świecie nam umykają i, których często szuka się latami. A czasem wystarczy tylko na chwilę się zatrzymać…

A wszystko to ubrane w cudownej urody okładkę, która idealnie zgrywa się z poprzednią publikacją Jorge’a Bucaya. Minimalizm to często idealne rozwiązanie.

Opowiastki do przemyślenia polecam każdemu, kto rozgląda się za książkami, które mają w sobie przekaz i mądrość, której próżno szukać w wielu poradnikach. Ta książka Was oczaruje, a jednocześnie otworzy oczy i wielu rzeczy nauczy. Gorąco polecam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s