.RECENZJE · Inne wydawnictwa

„Razem najlepiej, czyli jak wykorzystywać arteterapię do budowania relacji w rodzinie” Magdalena Słowińska-Golec

fot. Adrianna Rakowska

Autor: Magdalena Słowińska-Golec
Tytuł: Razem najlepiej, czyli jak wykorzystywać arteterapię do budowania relacji w rodzinie
Wydawnictwo: Psychoskok
Ilość stron: 72

Magdalena Słowińska-Golec jest psychologiem, arteterapeutą z doświadczeniem, które zdobyła, pracując z dziećmi, młodzieżą i rodzinami. Wykorzystując zaprezentowane w książce metody terapii arteterapeutyczne, pomaga dorosłym lepiej zrozumieć dzieci i samych siebie. Wspiera rozwój, potencjał oraz kreatywność dzieci.*

Książka „Razem najlepiej” jest debiutem autorki, który osobiście uważam za bardzo udany. Poruszane są w niej zagadnienia związane z arteterapią, na którą składa się kilka metod terapii. Każda z nich została krótko opisana. Autorka wskazuje, co jest najważniejsze w danej metodzie. Przedstawiane zostają również pomysły na wspólne prace i zabawy, które można zrobić wraz ze swoimi dziećmi, jak również z innymi członkami rodziny. Bardzo często podkreślane jest, iż najważniejsze jest wspólne spędzanie czasu i zrozumienie drugiego człowieka.

Zaprezentowane metody mogą zostać wykorzystane zarówno w domu, w przedszkolu, na zajęciach terapeutycznych, wśród dzieci, jak i dorosłych. Gdybym teraz tutaj pokrótce opisała każda z zaprezentowanych metod, to zdradziła bym całą treść książki, a ważne dla mnie jest, abyście sami poznali tajemnice arteterapii. Mogę jednak zdradzić, że na arteterapię składają się: muzykoterapia, biblioterapia/bajkoterapia, choreoterapia, teatroterapia, filmoterapia oraz fotografoterapia. 

Czytając książkę, dochodziłam do wniosku, że wiele z prezentowanych propozycji zajęć wykorzystywałam przy organizowaniu czasu wolnego mojego dziecka. Tym większą czułam satysfakcję, kiedy dowiedziałam się, że prowadziłam terapię, nawet o tym nie wiedząc. Ciekawi mnie tego typu literatura, dlatego też jestem ciekawa kolejnych porad autorki, które uważam za bardzo przydatne i wartościowe. Mam nadzieję, że autorka nie pozwoli długo czekać na kolejne publikacje.

Najważniejszym przesłaniem, jakie wyciągnie każdy czytelnik z lektury, to spędzanie czasu razem, bo RAZEM NAJLEPIEJ. Autorka cytuje słowa Michela Quoista: „Dzieci bardziej niż inni potrzebują mieć zupełna pewność, że są kochane przez tych, którzy mówią, że je kochają”. Zdaniem autorki to właśnie dobrze sprawdzony czas razem daje pewność bycia kochanym i ważnym. Jako rodzic nie mam nic więcej do dodania.

Reasumując: książka zaciekawiła mnie pomysłami i spostrzeżeniami, tak ważnymi dla każdego rodzica, który musi czasami dwoić się i troić, aby poznawać, krok po kroku, swoje dziecko. Jeszcze wiele pomysłów do zrealizowania przede mną. Jednak wiem, dzięki tej książce, robiąc to, co robię, idę w dobrym kierunku.

*Charakterystyka autorki pochodzi z lubimyczytac.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s