.RECENZJE · Wyd. Poradnia K

„Skrzynia w lesie” Maureen Johnson

fot. Michalina Foremska

Autor: Maureen Johnson
Tytuł: Skrzynia w lesie
Tytuł oryginału: The Box in the Woods
Cykl: Truly Devious #4
Wydawnictwo: Poradni K
Liczba stron: 408

Dla młodej detektywki Stevie Bell nie ma jak morderstwo. Dziewczyna po powrocie z Akademii Ellinghama zaczyna spokojne – i  nudne – wakacje w domu. Niedługo jednak pozostaje bez zajęcia: dostaje wiadomość od właściciela obozu letniego Słoneczne Sosny, znanego wcześniej jako obóz Wodospad Cudów. To miejsce niewyjaśnionej zbrodni z 1978 roku, kiedy w lesie otaczającym obóz zamordowano czworo młodych ludzi. Ich ciała odnaleziono w makabrycznym stanie.
Nowy właściciel obozu proponuje Stevie współpracę nad podcastami kryminalnymi dotyczącymi tej sprawy. Stevie zgadza się pod warunkiem, że będzie mogła przyjechać z przyjaciółmi z Akademii Ellinghama. Nic ich tak nie kusi, jak wspólnie spędzone lato i zagadka do rozwikłania.
Kiedy Stevie zagłębia się w sprawę sprzed lat, okazuje się, że jest ona co najmniej tak skomplikowana jak zagadka Nieodgadnionego. W lesie nadal czai się zło  i zagrożone są kolejne osoby. Czy Stevie uda się wytropić mordercę i ujść z życiem?


Wydawało się, że w lipcu 2020, gdy ukazała się trzecia część Tryly Devious, wyjaśniająca tajemnicę zaginięcia małżonki i córki założyciela elitarnej Akademii Ellinghama, przyszła pora na pożegnanie się z młodą deketywką Stevie Bell. Okazało się jednak, że nie było to pierwsze i ostatnie śledztwo jej „autorstwa”, a dziewczyna zaczyna się dopiero rozkręcać. Zdaje się, że Maureen Johnson również…

Skrzynia w lesie utrzymana jest w tym samym stylu, co poprzednie powieści z cyklu Truly Devious. Pozornie jest to bardzo spokojna lektura, ale jak wiadomo, pozory mylą, więc… Pod podszewką nieśpiesznej i nieco ociągającej się fabuły, otrzymujemy lekturę, która wciąga od pierwszej strony, a im bliżej zakończenia się jest, tym trudniej wytrzymać napięcie, które Maureen Johnson tak pieczołowicie buduje rozdział po rozdziale… Serce zaczyna, strona po stronie, bić coraz szybciej, ciśnienie powoli, acz sukcesywnie, rośnie i, gdy jest się o krok od poznania rozwiązania tajemnicy tytułowej skrzyni w lesie, człowieka wewnętrznie roznosi, bo oto każde słowo, każdy detal zaczyna nabierać sensu, a samo zakończenie ma faktor „wow”. Czy można więc chcieć czegoś więcej?

Jak przystało na tę autorkę, przeszłość w jej książkach miesza się z teraźniejszością, pozwalając czytelnikowi w pełni poczuć klimat opisywanych miejsc i wydarzeń. Daje czytelnikowi czas na zachłyśnięcie się tym samym powietrzem, wsłuchania się w odgłosy mrocznego lasu i poznanie mieszkańców. Na poznanie ich przeszłości i teraźniejszości, w której główna bohaterka zmuszona jest brodzić, by rozwikłać zagadkę letniego obozu Słoneczne Sosny.
Maureen Johnson po mistrzowsku portretuje zaściankowość takich miejsc, w których wszyscy się znają i gdzie panują podwójne standardy. Co właściwie niczym nie różni się od sceny politycznej. Są bowiem pośród mieszkańców ludzie równi i równiejsi. Jednym wszystko uchodzi na sucho, inni muszą uważać na każdy krok, by nie zostać napiętnowanym.
Zahacza też o wątek homoseksualny – to jak postrzegano osoby o odmiennej orientacji w latach 70. XX wieku i, jak z czasem to „podejście” się zmieniło.

W Skrzyni w lesie spotykamy się kolejny raz nie tylko ze Stevie Bell. Znajdziemy w tej książce także pozostałych (tych, którzy zostali przy życiu) mieszkańców Minerwy, z którymi w Akademii mieszkała Stevie. Czy to miłe spotkanie po miesiącach rozłąki? Zdecydowanie. I bardzo chętnie spotkam się z nimi nie raz, by dalej obserwować, jak wkraczają w koleje etapy życia.

Bez dwóch zdań Maureen Johnson zasługuje na tytuł jednej z lepszych pisarek powieści kryminalno-detektywistycznych dla młodzieży. Udowodniła to, oddając w ręce czytelników Skrzynię w lesie – kolejną fantastyczną, wciągającą lekturę z dreszczykiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s