.RECENZJE · Wyd. Prószyński i S-ka

„Chąśba” Katarzyna Puzyńska

grafika: Michalina Foremska

Autor: Katarzyna Puzyńska
Tytuł: Chąśba
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 464

Katarzyna Puzyńska jest jedną z poczytniejszych autorek kryminałów w Polsce. Jej seria prezentująca morderstwa dokonywane w spokojnym i na pozór sielskim (oraz fikcyjnym!) Lipowie, jest znana bardzo szerokiemu gronu czytelników. Dzięki dużej aktywności pisarki w Social Mediach jest ona lubiana nie tylko ze względu na swoją twórczość, ale też specyficzne poczucie humoru oraz psiaki, które wiernie towarzyszą jej na zdjęciach, będąc niekiedy również źródłem inspiracji. 

Jakiś czas temu autorka zaskoczyła wszystkich, publikując informację o swojej najnowszej książce zatytułowanej „Chąśba” mającej być mieszanką fantastyki oraz wątków słowiańskich. Wiele osób wyraziło zdziwienie, bo przecież to coś zupełnie innego i odmiennego od tego, do czego w ciągu ostatnich lat Katarzyna Puzyńska nas przyzwyczaiła. Ja zaś po prostu nie mogłam się doczekać, by poznać zupełnie inną rzeczywistość, którą pisarka zdecydowała się wykreować na potrzeby tej historii.

Z Grodziska zostaje ukradziona tarcza Jarowita, a jej zniknięcie ujawnione zostaje zaledwie kilka dni przed najważniejszymi obchodami na cześć temperamentnego boga wojny i wiosny. Dodatkowo jedna z kobiet, będąca ważną częścią niewielkiej społeczności, zostaje zamordowana, a jej młody mąż szybko staje się głównym podejrzanym. Zaś losy trzech przypadkowych osób, nagle splatają się ze sobą, stawiając na ich drodze nie tylko strzygę czy wąpierza, ale też rusałkę i kilka innych przedstawicieli mitologii słowiańskiej, którzy na kartach powieści odżyli, by święcić triumfy i ukazywać się czytelnikom w swojej dawnej potędze i chwale.

Co mogę napisać? Byłam i nadal jestem pod wielkim wrażeniem tej historii podzielonej na Gawędy oraz Anegdoty. Bardzo podobał mi się zabieg zastosowany w e-booku, pozwalający przeskakiwać między nimi, aby być na bieżąco w całej historii i zastanawiam się, czy podobny rozkład zastosowano w wersji drukowanej. 

Na uwagę zasługuje doskonała znajomość mitologii słowiańskiej oraz istot „magicznych”, które są dla niej właściwe. Wzbogacenie historii o mieszkańcach Grodziska o tyle ciekawostek czy smaczków dodało tej historii prawdziwości. Bohaterowie zostali napisani lekko, z poczuciem humoru oraz dystansem do ich słabostek czy też przywar, przez co nawet tak ponura postać, jaką z reguły bywa kat, da się lubić!

Podsumowując: zdecydowanie polecam wszystkim, którzy lubią niecodzienne książki oraz czują te niezwykłe wibracje związane z naszą rodzimą mitologią. Na koniec dodam tylko, iż mam nadzieję, że nie jest to ostatnia książka o tej tematyce, jaką otrzymamy od Katarzyny Puzyńskiej.

Jedna myśl na temat “„Chąśba” Katarzyna Puzyńska

  1. Chasba jeszcze przede mna poniewaz jestem w trakcie czytania serii Odrodzone krolestwo Cherezinskiej. Puzynska uwielbiam za sage w Lipowie 🙂 Super sie ja czyta, naprawde. Mnie tez zdziwila taka odmiana klimatu.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s