.RECENZJE · Wyd. Muza SA

„Świąteczne namiętności” Paulina Świst, Anna Wolf, Kinga Litkowiec, Magdalena Winnicka, K.C. Hiddenstorm, Patrycja Strzałkowska, J.B. Grajda, Agata Suchocka, Edyta Folwarska, Charlotte Mils

Autorzy: Paulina Świst, Ana Wolf, Kinga Litkowiec, Magdalena Winnicka, K.C. Hiddenstorm, Patrycja Strzałkowska, J.B. Grajda, Agata Suchocka, Edyta Folwarska, Charlotte Mils
Tytuł: Świąteczne namiętności
Wydawnictwo: Akurat
Liczba stron: 352

W księgarniach można już znaleźć dziesiątki książek utrzymanych w atmosferze zbliżających się coraz większymi krokami Świąt Bożego Narodzenia i przyznam szczerze, że sięgam po nie z ogromną przyjemnością. Tym razem mój wybór padł na antologię “Świąteczne namiętności” wydaną przez wydawnictwo Akurat. W zbiorze opowiadań znalazły się historie napisane przez znane wszystkim polskie autorki: Edytę Folwarską, J.B. Grajdę, K.C.Hiddenstorm, Kingę Litkowiec, Charlotte Mils, Patrycję Strzałkowską, Agatę Suchocką, Magdalenę Winnicką, Annę Wold oraz Paulinę Świst.

Przy takim szerokim gronie pisarek, jak i tematów, jakie zwykły poruszać w swoich powieściach, spodziewałam się ogromnego rozrzutu tematycznego i zróżnicowanego podejścia zarówno do samych Świąt, jak i rozumienia terminu „namiętności”. I tu przyznam, nie zawiodłam się. Wielu spośród tych historii z pewnością nie spodziewałam się w takim zbiorze opowiadań.

Czego zdecydowanie zabrakło mi w tej antologii? Napiszę szczerze – Świąt Bożego Narodzenia! Czasami gdzieś tam pojawiały się mikołajowe czapki (na głowach kelnerek w barze ze stripteasem) bądź też męczące swym oklepanym tekstem nuty znanego wszystkim szlagieru Wham zatytułowanego “Last Christmas”, jednak zabrakło mi pierniczków, kolęd i tej otulającej mnie ciepłą kołderką atmosfery świąt. Owszem, namiętności było całkiem sporo, ale przyznam szczerze, że tylko niektóre z nich wywołały rumieńce na mym obliczu.

Które opowiadanie uznaję za najlepsze?

Moim ulubionym stała się historia Magdaleny i Szymona z “Przystanek Zakopane” autorstwa J.B. Grajdy. Ta z pozoru prosta opowieść o poszukiwaniu siebie, ale też miłości zaskoczyła mnie pewnym zwrotem akcji, ale też podarowała namiastkę Świąt, których mi w całej tej antologii zabrakło. Tu też dodam, że absolutnie rewelacyjną bohaterką jest niepowtarzalna Haneczka i takiej przyjaciółki, życzę każdej z nas!

Drugą historią, na którą warto zwrócić uwagę, jest “Miłość” bądź też, jak informowała na swojej stronie na Facebooku autorka – Agata Suchocka, “Zabierz tę miłość” (tu podobno namieszał jakiś chochlik drukarski). Opowieść ta należy do rodzaju tych dodających skrzydeł i to nie tylko w relacjach uczuciowych, ale też innych sferach życia. Pokazuje, że warto podążać za marzeniami i robić to, co się kocha.

Na wyróżnienie zasługuje też króciutkie (przynajmniej w moim odczuciu) opowiadanie “Magenta” Pauliny Świst, która konsekwentnie trzyma się swojego własnego stylu, przeplatając losy silnej kobiety świadomej swojej seksualności z klasycznymi kawałkami polskiego hip-hopu. Takie historie mogłabym czytać bez końca i to za ich sprawą stałam się wierną fanką tej autorki.

Jeśli zaś łatwo ulegacie sugestii i macie naprawdę bujną wyobraźnię, to po lekturze historii stworzonej przez K.C. Hiddenstorm, a zatytułowanej “Piękno jest wieczne” będziecie tak jak ja trzymać się z daleka od domów na uboczu oraz wszelakich lodówek. Opowiadanie to, chociaż rozgrywające się w Wigilię nosi znamiona pikantnego thrillera bądź horroru, z którego co wrażliwszym czytelnikom będzie się trudno wyzwolić.

Podsumowując: zbiór ciekawych opowiadań nie do końca świątecznych, jednak jego lektura może Wam uprzyjemnić długie jesienne wieczory.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s