.RECENZJE · Wyd. Edipresse Książki

„Nietypowa Matka Polka 2” Anna Szczepanek

fot. Kasia Krasoń

Autor: Anna Szczepanek
Tytuł: Nietypowa Matka Polka 2
Seria: Nietypowa Matka Polka
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Liczba stron: 282

W środowisku matek pierwsza książka Anny Szczepanek (która w Internecie funkcjonuje pod pseudonimem Nietypowa Matka Polka) było głośno. Zabawny styl, którym autorka opisywała codziennie sytuacje, wkradł się w serca czytelniczek, które zaśmiewały się do łez, ale jednocześnie kiwały głowami, znając takie same scenki ze swojego życia. Autorka z rezerwą i ironią podchodzi do macierzyństwa i wszelakich trudności z nim związanych. Chociaż pierwszą część znałam tylko z krótkich fragmentów (książka bardzo szybko stała się niemal niedostępna) nie mogłam przejść obojętnie obok kontynuacji, która okazała się świetną lekturą.

Jeżeli nie znacie humoru autorki ani nie czytaliście jej poprzedniej książki, to najpierw znajdźcie teksty autorki w Internecie i zdecydujcie, czy taki typ humoru Wam odpowiada. W tekście pojawiają się wulgaryzmy, które nie wszystkim czytelnikom się spodobają. Jednak ja podeszłam do tej książki bez żadnych oczekiwań. Uważam, że ta pozycja jest niezobowiązująca, a że przekleństw używamy również na co dzień, to nic dziwnego, że znalazły się w tej książce. W trakcie lektury chciałam odpocząć, odprężyć się i dobrze się bawić. Podczas  lektury wszystkich felietonów, humor miałam wyśmienity, a i niejednokrotnie wybuchnęłam śmiechem. „Nietypowa matka Polka” to opowieść na jeden, dwa wieczory. Książka skutecznie rozgoni chandrę (która może pojawić się w trakcie trwania każdej pory roku).

Chociaż w książce znajdziecie teksty lekkie, przyjemne i zabawne, to autorkę znałam z tego, że nie boi się poruszać trudnych tematów. Tak jest iw tym przypadku. Niektóre felietony skłaniają do refleksji. Czasami musiałam odłożyć książkę na chwilę, aby zastanowić się nad pewnymi kwestiami.

Czy „Nietypowa matka polka” to książka, która poszerza nasze horyzonty i pretenduje do miana powieści wielkiej? Nie. Anna Szczepanek napisała książkę o codzienności, macierzyństwie i problemach, którym wszyscy musimy stawić czoła. Autorka pokazuje, że nie ma nic złego w tym, że mamy gorsze dni czy nie wszystko wychodzi nam idealnie. Książka to taki kubeł zimnej wody i warto po nią sięgnąć w chwilach zmęczenia czy zwątpienia. Jednak to nie są historie, które zostaną z nami na zawsze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s