.RECENZJE · Wyd. Novae Res

„The Introverts” Zuzanna Brodowska

fot. Michalina Foremska

Autor: Zuzanna Brodowska
Tytuł: The Introverts
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 286
Premiera: 29.07.2021

Kiedy jesteś wrażliwą nastolatką, nie masz przyjaciół ani chłopaka, za to nieustannie towarzyszy ci poczucie, że nie pasujesz do całego świata – możesz przybić piątkę z Hope Wintersnow, bohaterką powieści „The Introverts”. Hope nie lubi szkoły, fałszywych ludzi i tego, że ktoś wciąż od niej czegoś wymaga. Ale jej prawdziwe problemy zaczynają się w momencie, gdy na horyzoncie pojawia się przystojniak Aiden. Wkrótce okazuje się, że to właśnie razem z nim Hope musi przygotować projekt na zajęcia z muzyki, co sprawia, że ogarnia ją przeczucie nadciągającej katastrofy. Czy nieśmiałej nastolatce uda się przezwyciężyć własne lęki i w końcu się przed kimś otworzyć?

Może zabrzmi to niedorzecznie, ale impulsem do sięgnięcia po tę powieść, było imię, które brzmi Aiden. Taki sentyment z przeszłości. Nie bez znaczenia był też tytuł w języku angielskim. Dobrze, że niektóre wspomnienia i sentymenty, wywołują uśmiech na twarzy i lekką zadumę, ale nie o tym miałam pisać… The Intoverts okazało się mimo to zaskoczeniem. Pozytywnym.

Być może powieść Zuzanny Brodowskiej to nie arcydzieło, ale książka ta daje mocne nadzieje na to, że kolejne historie jej pióra będą coraz lepsze pod względem technicznym, bo fabularnie wychodzi jej to świetnie. Książka wciąga bowiem od pierwszej strony i idealnie nadaje się na lekturę na jeden wieczór, czy noc. Nie oderwiecie się od niej, póki nie poznacie zakończenia.

The Introverts ma w sobie urok romansu New Adult, ale takiego z przysłowiowymi rękami i nogami. Nie jest ZA słodko i ZA romantycznie. Jest fantastycznie przyziemnie, normalnie, tak jakby to była najzwyklejsza opowieść o rodzącym się uczuciu, a nie nadmuchany balonik na potrzeby komedii romantycznej. A to z pewnością przemówi do dużej części młodych czytelników.

Kolejna rzecz, że Zuzanna Brodowska ma talent do snucia opowieści i, co najważniejsze, budowania napięcia, choć to drugie z pewnością wymaga jeszcze odrobiny pracy, by dość do takiego pułapu, gdy wzdłuż czytelniczych kręgosłupów będą biegły ciarki, a z niecierpliwości zaczną zagryzać pięści, bo nie będą mogli się doczekać, aż coś wystrzeli za zakrętu, tudzież zwrotu akcji i wbije ich w fotel.
Toteż można napisać, że autorka ma przyjemne pióro, choć opisy potrzebują ciut więcej uwagi, by w przyszłości pozwolić czytelnikowi w pełni cieszyć się pobudzoną do ich wizualizowania wyobraźnią.

Bohaterowie to także mocna strona Zuzanny Brodowskiej. A szczególnie ci główni. Zarówno Hope, jak i Aiden to mocno zarysowane postaci, które wybijają się na tle całości. Młodzi ludzie, którzy mają wiele mroku wokół siebie, ale krok po kroku zaczynają wkraczać w światłość. Mający i wady i zalety. Czyli właściwie współcześni nastolatkowie – nie wszyscy, ale na pewno jakaś część z nich będzie mogła mocno zidentyfikować się z tą parką.

The Introvers to opowieść o poszukiwaniu radości w życiu, wychodzeniu do ludzi i przełamywanie stworzonych przez siebie ograniczeń. To historia o poszukiwaniu siebie, odkrywaniu życia, poskramianiu emocji i uczeniu się ich. Powieść ta jest także obrazem tego, jak delikatnym uczuciem jest miłość i, że należy ją pielęgnować niczym najegzotyczniejszy kwiat. Oraz że nie każdy zasługuje na miano przyjaciela i nie zawsze rodziną są ci, którzy związani są z nami krwią.

Powieść Zuzanny Brodowskiej to świetny debiut, który warto przeczytać niezależnie od wieku. I nie pozostaje nic innego, jak wyglądać kolejnej jej książki!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s