.RECENZJE · Wyd. Znak

„Proste życie. Szczęście domowej roboty” Emily Kent

fot. Michalina Foremska

Autor: Emily Kent
Tytuł: Proste życie. Szczęście domowej roboty
Tytuł oryginału: The Little Book of Cottagecore: Traditional Skills for a Simpler Life
Wydawnictwo: Znak Literanova
Liczba stron: 264

Wieki temu gospodynie domowe były doprawdy wszechstronne, można by je nazwać kobietami renesansu w wydaniu domowym, bo, jeszcze nie tak dawno, same ozdabiały domostwa własnoręcznie uszytymi zasłonami, utkanymi dywanami, czy wyszydełkowanymi poszewkami na poduszki. Same piekły chleby i ciasta, które teraz większość ludzi podziwia zza sklepowej lasy. To samo tyczy się kosmetyków i chemii, które były niezbędne przy ochędożeniu swoich włości. A w swoich ogródkach sadziły nie tylko warzywa i owoce, z których przyrządzały wyśmienite posiłku, ale także zioła, które przydawały się w chwilach niestrawności, czy niepokoju. Gdzie ta wiedza się podziała? Wraz z postępem cywilizacyjnym wiedza i wszechstronność naszych prababek odeszła w zapomnienie. Całe szczęście, że nie całkowite.

Coraz więcej ludzi zaczyna interesować się naturą i czerpaniem z niej całymi garściami, bez niszczenia jej ponad to, co konieczne. Coraz więcej z nas zapoznaje się z zielnikami i książkami, w których choć pobieżnie znaleźć można opisy ziół i roślin leczniczych. Gros rozgląda się za ekologicznymi elementami wystroju wnętrz, kierując swój wzrok na drewno i kamień, czy naturalne materiały i włókna, które cudownie ocieplają wnętrza i stwarzają trochę taki sielsko-anielski klimat, który w zgiełku miasta jest cudowną oazą.

W książce Emily Kent przeczytacie porady dotyczące wielu aspektów związanych z ruchem #cottagecare. Powrót do korzeni, do natury nigdy nie był prostszy. W książce tej bowiem zgłębicie tajniki własnych, przydomowych, czy balkonowych ogródków, w których możecie hodować nie tylko zioła i przyprawy, ale również warzywa i owoce. Jakie się do tego nadają? Tego dowiecie się już na wstępie Prostego życia.

Z ogrodów przespacerujecie się do waszych kuchni, w których zgłębicie tajniki parzenia różnych gatunków herbat, dowiecie się także jak przyrządzić wyśmienity chleb, czy ciasto, a następnie zajrzycie do spiżarek, by przygotować lecznicze nalewki i herbaty, które pomogą na problemy ze snem, czy stres.

A gdy robocze blaty będą już lśniły czystością po kuchenny rewolucjach, przyjdzie pora na świece! Bo czym byłby dom bez świec? To one nadają im niezapomniany aromat i ciepło oraz rozświetlają noc, gdy wyłączą prąd albo marzy Wam się romantyczna kolacja przy nich właśnie. Jak je wykonać i jakie są ich rodzaje? Ten sekret zdradza Wam sama Emily Kent!

Do blasku świec idealnie pasuje patchworkowa narzuta! Kto o takiej nie marzył?! Ja do tej pory planuję swoją i jestem coraz bliżej uczynienia kroku ku maszynie, czy takowy stworzyć, a właściwie dwa, by obdarować nimi w przyszłości dwoje swoich dzieci. Ale skupmy się na książce…
Szynie to nie tylko narzuty i kołdry, ale także to, co można zawiesić w oknach i nie mam tu na myśli firan. Wymyśle zasłony z zakładkami, czy falbanami nie będzie już miało przed Wami żadnych tajemnic! Wszystkie je zdradza autorka! Mało tego!, gdy zmęczy Was siedzenie przy maszynie i pilnowanie prostych ściegów, możecie zrelaksować się przy kubku gorącego naparu z tamborkiem i muliną. No i oczywiście igłą. Tak! Haftowanie czas zacząć!

A po tak pracowitym dniu nie marzy się o niczym innym, jak o gorącej kąpieli w blasku własnoręcznie zrobionych świec, które otulają nasze serca ciepłem, a zmysł powonienia aromatami ulubionych olejków eterycznych. Dzieło powinno zwieńczyć domowej produkcji mydło. I choć to trochę wyższy poziom wtajemniczenia, bo obcujemy tutaj z ługiem, to satysfakcja po stworzonym własnoręcznie mydełku, jest tego warta! Emily Kent zdradza, jak uczynić domowe mydło wyjątkowym i jak się do niego zabrać, by nie poczynić szkód na ciele własnym i cudzym.

Proste życie to publikacja, która przypadnie do gustu tym, którzy szukają inspiracji do tego, by odmienić swoje życie, zwolnić i przez to móc cieszyć się każdą przeżytą chwilą i własnoręcznie zrobioną rzeczą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s