.RECENZJE · Wyd. Muza SA

„Facet na wakacje” Paulina Świst, K.C. Hiddenstorm, Anna Wolf, Agata Suchocka, Kinga Listkowiec, Marta W. Staniszewska, Magdalena Winnicka, J.B. Grajda, Agnieszka Siepielska, Charlotte Mils, Patrycja Strzałkowska

fot. Michalina Foremska

Autorzy: Paulina Świst, K.C. Hiddenstorm, Anna Wolf, Agata Suchocka, Kinga Listkowiec, Marta W. Staniszewska, Magdalena Winnicka, J.B. Grajda, Agnieszka Siepielska, Charlotte Mils, Patrycja Strzałkowska
Tytuł: Facet na wakacje
Wydawnictwo: Akurat
Liczba stron: 416

Lato w pełni, słońce rozpieszcza nas swoimi promieniami, a na plaży (i nie tylko!) wypadałoby poczytać coś lekkiego, co doskonale wpasuje się w leniwą atmosferę gorącego lipca czy sierpnia. Jak co roku na rynku wydawniczym pojawiło się kilka antologii gwarantujących doskonałą i niezobowiązującą rozrywkę. Mój wybór padł na zbiór opowiadań wydanych przez wydawnictwo Muza, zatytułowany “Facet na wakacje”. Czyż sam tytuł nie brzmi obiecująco? 

Jedenaście autorek, mniej lub bardziej znanych, stworzyło krótkie historie krążące wokół tematu flirtu, seksu i miłości. W tym momencie wyjawię, że zdecydowałam się akurat na tę antologię z powodu dwóch nazwisk: Anny Wolf oraz Pauliny Świst, ale nie ukrywam, że również przy innych tekstach bawiłam się całkiem nieźle. 

Nie będę streszczać kolejnych opowiadań, ponieważ mija się to z celem. Napiszę tylko, że zaskoczyła mnie różnorodność zaprezentowanych treści. Czytelniczki (czytelnicy płci męskiej również, jeśli takowi się znajdą) mają szansę nie tylko odwiedzić wiejskie zakątki Polski, ale też cudowną Sycylię czy też amerykańskie metropolie. Dzięki temu praktycznie każdy znajdzie tu coś dla siebie – namiastkę własnego wymarzonego miejsca wakacyjnego, w którym chętnie, chociażby na moment, skryłby się przed całym światem. Niezobowiązujące flirty, przygody na jedną lub dwie noce przeplatają się w tej antologii z historiami zwiastującymi wielką miłość, która ma szansę stać się tą najważniejszą w życiu. Uważne czytelniczki wyciągną z tych opowieści pewne wnioski, dotyczące nie tylko samych uczuć, ale też tematu zdrady czy oddalenia się od najbliższej osoby. Ukrytą głębię i przesłania zawarte w kilku opowiadaniach (np. “Hotel” Marty W. Staniszewskiej oraz “Kwestia honoru” Agaty Suchockiej) zaliczam do zalet tej antologii, dzięki którym jest ona czymś więcej niż tylko zbiorem wakacyjnych, pikantnych opowieści. 

Które opowiadania najbardziej chwyciły mnie za serce? Po pierwsze te, dla których zdecydowałam się sięgnąć po tę książkę. Paulina Świst pisząc “Sprawę Mariusza K.” stworzyła kolejną silną bohaterkę, która poza seksapilem ma jeszcze całkiem sprawnie działający mózg. Dobrze bawiłam się, czytając cytaty ze starszych hip-hopowych kawałków oraz zaśmiewałam się z sarkastycznych komentarzy będących wizytówką autorki. Dodam, że historia ta jest doskonałym zwieńczeniem całej antologii i cieszę się, że została umieszczona jako ostatnia, stanowi bowiem wisienkę na tym czytelniczym torcie. 
Anna Wolf pisząc “Palermo” być może nie zaskoczyła mnie tematyką swojej opowieści, ale z pewnością dała nadzieję na nową serię! Przyznam, że chętnie dowiedziałabym się, jak potoczyły się dalsze losy Luciano i Lisy, poznała jej jak się wydaje postrzelonych rodziców oraz siostrę i… dobrze, dobrze, nie zdradzę nic więcej! Nie mniej jednak zwróćcie uwagę na to opowiadanie, czyta się je bowiem szybko i przyjemnie! Bardzo pozytywnym zaskoczeniem okazał się tekst „Trzy tygodnie na miłość” autorstwa J.B. Grajdy. Opowieść z pozoru lekka, nieco leniwa, pokazała inną stronę nie tylko uczuć, które mogą połączyć dwoje ludzi, ale też odmalowała obraz pięknej, sielskiej polskiej wsi, która może być zachwycająca i inspirująca. 

Ciekawym dodatkiem były wakacyjne mini-wywiady z każdą z autorek. Dzięki temu można poznać prawdziwe osobowości kryjące się za losami fikcyjnych bohaterów. 

Podsumowując: sympatyczna wakacyjna antologia, w której można znaleźć kilka interesujących perełek!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s