.RECENZJE · Wyd. Dragon

„Morderstwo na śniadanie” Iwona Banach

fot. Michalina Foremska

Autor: Iwona Banach
Tytuł: Morderstwo na śniadanie
Cykl: Seria z papugą #2
Wydawnictwo: Dragon
Liczba stron: 352

Kiedy w księgarniach pojawia się nowa komedia kryminalna Iwony Banach, mój stosik czytelniczy staje się niewidzialny, a ja sięgam od razu po tę nowość. Autorka tym razem zaserwowała swoim fanom (i nie tylko) drugą część „Serii z papugą” zatytułowaną „Morderstwo na śniadanie”. (Recenzję pierwszego tomu – „Stara zbrodnia nie rdzewieje” znajdziecie TUTAJ).

Na chwilę zatrzymajmy się przy okładce – tutaj, jak zawsze zwrócę uwagę na jednolitość oprawy graficznej książek pisarki wydawanych przez wydawnictwo Dragon. Grafiki towarzyszące zarówno tej serii, jak i drugiej (z ciotką Emilią) są na tyle rozpoznawalne, a zarazem konsekwentnie podtrzymujące określoną wizję estetyczną, że powoli stają się rozpoznawalne jako te, przynależne powieściom Iwony Banach.

Co znajdziemy w środku? Papuga Pinda – znana z pierwszej części przestała „rzucać kurwami”, zaczęła zaś szczekać! Na tyle donośnie i różnorodnie, że policjanci z niewielkiego posterunku zostają nawet oskarżeni o prowadzenie nielegalnej hodowli psów. Jednak nie to stanowi trzon nowej historii – w Głuszynie, na miejscu dawnego hotelu powstaje Instytut Kosmitologiczny, a w kręgach zboża zostaje zamordowany listonosz. Wygląda na to, że aspirant Balicki będzie miał ręce pełne roboty…

Cóż mogę napisać po lekturze tej książki? Iwona Banach zdecydowanie jest w swojej pisarskiej formie! Pokochałam jej historie za specyficzne poczucie humoru okraszone sarkazmem, a czasami również absurdem, a tych tutaj zdecydowanie nie brakowało! Nowe perypetie  będące udziałem Pindy i ludzi z jej otoczenia wyrwały z mojego życia dłuższe popołudnie. I to dosłownie, ponieważ nie mogłam oderwać się od lektury. Prawdopodobnie kilka osób leżących na leżakach w najbliższym sąsiedztwie, wzięło mnie za nieszkodliwą wariatkę, gdy raz po raz wybuchałam śmiechem, zaczytując się treścią książki.

Autorka stworzyła doskonałe postacie, którymi teraz wprawnie manipuluje, zaskakując spragnionych przygody czytelników. Bardzo umiejętnie pokazuje nie tylko konsekwencje ich wyborów w przeszłości (pierwszego tomu serii), ale też pozwala im dojrzewać, weryfikować decyzje i stawać się przez to jeszcze bardziej ludzkimi. Sposób, w jaki bawi się ich osobowościami, jest niezwykle ciekawy i odświeżający dla samej akcji. Fabuła jest nieprzesadnie skomplikowana, a jednak nie każdy domyśli się tego, kto stoi za zabójstwem nieszczęsnego listonosza.

Podsumowanie: kolejna doskonała komedia kryminalna autorki, która z pewnością wniesie nieco humoru i rozrywki nie tylko podczas wakacyjnego wypadu w nieznane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s