.RECENZJE · Wyd. Amare

„A niech to szlag!” Monika Cieluch

fot. Michalina Foremska

Autor: Monika Cieluch
Tytuł: A niech to szlag!
Wydawnictwo: Amare
Liczba stron: 360
Premiera: 14.07.2021

Jeden niefortunny incydent w pracy wywraca życie Joanny Sawickiej do góry nogami. Kiedy młoda kobieta traci stanowisko menedżerki restauracji w renomowanym hotelu, postanawia postawić wszystko na jedną kartę i spróbować życia za granicą, a konkretnie – w Londynie. Jako opiekunka czteroletniej Grace Joanna będzie musiała zmierzyć się z wyzwaniami, które do tej pory były jej zupełnie obce. W dodatku problemem okazuje się również ojciec dziewczynki, Timothy Harvey, gburowaty właściciel dużej firmy farmaceutycznej, niepotrafiący pogodzić się ze śmiercią żony. Joanna nie zamierza pozwolić, by Grace wychowywała się w atmosferze pełnej złości i wiecznych pretensji. Postanawia zatem przeprowadzić w ich życiu rewolucję, nie podejrzewając, że sama stanie się jej główną bohaterką…

Nie lubię komedii romantycznych. Tych w wydaniu książkowym. Ale ta cholernie mi się podobała! – To pierwsze, co przyszło mi do głowy, gdy odłożyłam A niech to szlag!, tuż po tym, jak przeczytałam słowo „koniec”, wieńczące tę historię. A cóż to była za historia! Cóż to były za emocje! I wreszcie, cóż to był za fun, używając zapożyczenia z języka angielskiego! Mistrzostwo!

Właściwie nie powinnam się dziwić, wszak to Monika (Joanna) Cieluch, a to już mówi samo przez się! W przypadku tej autorki nie ma mowy o złej książce.

Historia Joanny, Sawickiej, nie Cieluch, wciąga od pierwszej strony i do samego końca nie sposób się od niej oderwać. Skąd ta śmiała teza? Zarwałam noc dla tej książki i wcale nie czułam się później zmęczona. Bo ta zwariowana, przezabawna powieść jest naładowana taką dawką pozytywnych wibracji, że spokojnie można obyć się bez kawy i czuć się jak ta wiewiórka ze Skoku przez płot po dawce kawy właśnie – taka tam mała przewrotność losu. Więc może zamiast porannej kawki, A niech to szlag!?

Bo A niech to szlag! sprawi, że nie raz i nie dwa się zaśmiejecie albo poczujecie potrzebę przyłożenia czymś ciężkim Timothy’emu, ale tylko czasami, w głębi serca poczujecie do niego sympatię i będzie równie mocno ubawieni jego poczuciem humoru, co Joanna. I wierzcie mi, to bardzo orzeźwiające z samego rana. 🙂 Poczujecie też nieodpartą chęć obejrzenia ekranizacji tej historii! Poważnie! To się nadaje na duży ekran!

O Monice Cieluch można pisać w samych superlatywach, bo pisze wybornie. Jej książki, w tym A niech to szlag!, są pełne emocji, które prawie że wychodzą z książki, a już na pewno trafiają prosto w czytelnicze serduszka. W jej książkach zawsze się dzieje, nie ma czasu na nudę i ułudę. Oczywiście pojawiają się negatywne emocje i uczucia, które odczuwają bohaterowie, ale to przecież nic nadzwyczajnego – każdy, czy to bohater z tuszu i papieru, czy człowiek z krwi i kości ma lepsze i gorsze momenty. Raz się śmieje, innym razem płacze… Sami rozumiecie.

I właśnie w bohaterach A niech to szlag! jest najfajniejsze. Są ludzcy. Normalni. Ale w sensie takim, że nie straszne im wady i zalety, wzloty i upadki, błędy i zwycięstwa. Jasne, że niektórzy z ich podpadają bardziej niż inni albo mają supermoc ładowania się w kłopoty. A już wybitnie urocza jest Jo. To tak okropnie pokręcona osóbka o wielkim sercu i nieopisanej empatii, że tylko skała nie byłaby w stanie jej pokochać.


Jeśli macie ochotę na świetną lekturę, przy której zwyczajnie się zrelaksujecie i poczujecie to, co napisane zostało wyżej, a przy okazji chcecie sprawdzić, czy życie to faktycznie jajko niespodzianka i jak w reklamie, potrafi przynieść szczęście… Przeczytajcie A niech to szlag! Nie zawiedziecie się.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s