.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

„Wyleczeni” Alicja Horn

grafika: MichalinaForemska

Autor: Alicja Horn
Tytuł: Wyleczeni
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 312
Premiera: 29-06-2021

Nigdy nie ukrywałam, że lubię sięgać po thrillery i kryminały, dodatkowo zaś trafiłam w tym roku na kilka naprawdę dobrych debiutów, dlatego bez wahania zdecydowałam się na lekturę powieści „Wyleczeni” autorstwa Alicji Horn.

Zgodnie z informacją dostarczoną przez Wydawnictwo Zysk i S-ka mamy do czynienia z pierwszym polskim thrillerem medycznym napisanym przez lekarza, który przy okazji ciekawej historii obnaża również zasady funkcjonowania szpitalnej rzeczywistości, widzianej oczami pracownika służby zdrowia.

Główną bohaterką jest Marta Wolska – lekarka jednego z warszawskich szpitali, która kryje w swojej duszy dramatyczne doświadczenia. Będąc dzieckiem, stała się jedynym świadkiem brutalnego morderstwa swoich rodziców, teraz zaś wokół nie zaczynają ginąć kolejni ludzie. Jej przełożony zostaje znaleziony martwy w szpitalu, w okolicach jej mieszkania zaś giną młode kobiety, padające ofiarą seryjnego mordercy. Czy jest to tylko przypadek?

Książka nie jest zbyt obszerna, liczy sobie bowiem zaledwie nieco ponad trzysta stron, ale przyznam, że czytało się ją dobrze i w miarę lekko. Bohaterowie stworzeni przez autorkę od swojej profesjonalnej strony są bardzo przekonywający, co doskonale objawia się poprzez nieco naukowe, ale nie przytłaczające laika fakty czy fachowe terminy. Postacie zostały nieźle nakreślone, co czyni ich po części prawdziwymi, chociaż przyznam, że w przypadku najbliższego otoczenia Marty odczuwałam mały niedosyt. Mam nadzieję, że w drugiej części (a taka jest zapowiadana) strona psychologiczna poszczególnych osób zostanie rozwinięta, pokazując nieco więcej z ich szeroko pojętego spectrum człowieczeństwa.

Sama fabuła potrafi zainteresować i wciągnąć, chociaż tak naprawdę muszę określić ją raczej mianem luźnej i niezobowiązującej. Przyznam szczerze, że przez większość czasu nie miałam pojęcia, który wątek jest tym głównym i na którym powinnam skupić swoją uwagę. Na szczęście zakończenie w zgrabny sposób połączyło i wyjaśniło pewne elementy, pozostawiając po lekturze tej powieści wspomnienie dobrze spędzonego czasu.

Kim są tytułowi „Wyleczeni”? Odpowiedź na to pytanie na pewno zaskoczy wielu czytelników i to właśnie ona stanowi siłę przekazu zawartego w tej książce. Nie kryję jednak, że dla pewnych osób może ona być przedmiotem dylematu moralnego, co jedynie podkreśla wagę poruszonego zagadnienia.

Podsumowując: udany debiut i przyznam, że z niecierpliwością czekam na kontynuację tej historii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s