.RECENZJE · Wyd. Znak

„Fit desery z kilku składników. Jak jeść zdrowo nie rezygnując ze słodyczy” Agnieszka Stolarczyk

fot. Michalina Foremska

Autor: Agnieszka Stolarczyk
Tytuł: Fit desery z kilku składników. Jak jeść zdrowo nie rezygnując ze słodyczy
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Liczba stron: 288

Moda na zdrowe odżywianie trwa. Chociaż czy to faktycznie moda, czy rosnąca świadomość populacji dotycząca szkodliwości produktów, które na co dzień spożywamy? Chyba to drugie. A że rośnie świadomość i coraz więcej ludzi zaczyna podejrzliwie spoglądać na biały cukier i słodycze wypchane po brzegi chemią, księgarniane półki obrastają w książki kulinarne związane ze zdrowym odżywianiem się. A co powiecie na fit desery? Pewnie powątpiewacie, by deser mógł być fit, jednak… jest to jak najbardziej możliwe. I udowadnia to Agnieszka Stolarczyk!

Ok, ale pozostaje jeszcze kwestia tego, że współczesna ludzkość jest coraz bardziej leniwa i chciałaby, by posiłki pojawiały się na stołach prawie jak w baśni braci Grimm Stoliczku, nakryj się!, więc szybkie i proste receptury są na wagę złota. I tutaj też naprzeciw nielubiącym spędzać godzin w kuchni wychodzi autorka!

Przepisy, którymi dzieli się Agnieszka Stolarczyk, na ogól nie przekraczają trzydziestu minut. A są i takie, które robi się dosłownie w pięć i nie tylko są smaczne, ale wyglądają szalenie apetycznie! Da się? Oczywiście!

Pozostaje pytanie, co tak naprawdę znajduje się w Fit deserach z kilku składników? Spoko ciekawych inspiracji pogrupowanych w sześć „kategorii”. Znajdziecie tutaj przepisy bazowe, które dalej możecie rozwijać i urozmaicać wedle własnego uznania i preferencji kubków smakowych.
Znajdziecie ciekawe pomysły na szybkie śniadania, przekąski, desery – a jakże!, przepisy na słodkości na zimno i oczywiście ciasta! W każdym „rozdziale” po kilkanaście przepisów – czysta rozpusta.
Do tego przy każdym z nich znajdziecie informacje o kaloryczności, czasie przygotowania, listę produktów oraz opis kroków, jakie należy wykonać, by dany przepis zrealizować, a później móc się nim delektować samemu albo z rodziną i przyjaciółmi!

I to nadal nie koniec! Choć właściwie od końca zaczęłam. Nim zabierzecie się za przeglądanie kuchennych szafek i zakupy owoców i innych potrzebnych produktów potrzebnych do wykonania poszczególnych receptur, ważne, jeśli nie najistotniejsze jest zapoznanie się w tym, czym dzieli się Agnieszka Stolarczyk na wstępie! A mowa o wszelkich zamiennikach mąk, białego cukru, mleka, czy też nabiału ogółem oraz tłuszczy.

A gdy już zdobędziecie tę wiedzę, nie pozostanie Wam nic innego, jak tylko cieszyć się dobrodziejstwem w postaci wegańskiego rafaello, musu czekoladowego z batatów albo…mugcake’a cynamonowego. I wielu, wielu innych pyszności!

Gotowi? Książka i przybory kuchenne w dłonie i czarujcie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s