.RECENZJE · Wyd. Znak

„Sekret Marii. Życie, miłość i pasja Marii Montessori” Laura Baldini

fot. Kasia Krasoń

Autor: Laura Baldini
Tytuł: Sekret Marii. Życie, miłość i pasja Marii Montessori
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 328
Premiera: 02.06.2021

Jeżeli jesteście rodzicami, na pewno znacie imię i nazwisko Marii Montessori. Ta kobieta zrewolucjonizowała wychowanie dzieci, stawiając na samorozwój i wspieranie dziecka. Wiem, że niektórzy rodzice decydują się wychować dziecko w tym nurcie, posyłają je również do przedszkoli, które stosują tę metodę. Jednak o ile teoria jest na wyciągnięcie ręki (wpisze w gogle hasło Montessori książki, to zaskoczy was ilość wyników) to o samej twórczyni wiadomo niewiele.

„Sekret Marii” to lektura, która opowiada o życiu Marii Montessori. Dzięki tej pozycji możemy nie tylko poznać suche fakty, ale odkryć to, jaka była naprawdę – co lubiła i czy się bała, gdy w świecie opanowanym przez mężczyzn, wystąpiła przed szereg.

Gdy Maria rozpoczyna pracę na oddziale psychiatrii dziecięcej, jest zszokowana. Nie spodziewała się, że mali pacjenci siedzą w łóżkach, cały dzień nic nie robią. Kobieta postanawia coś z tym zrobić i bierze sprawę we własne ręce – zaczyna organizować dzieciom zajęcia i z nimi pracować. Gdy odkrywa, jaką wielką radość jej to sprawia, uświadamia sobie, że właśnie odnalazła swoje powołanie. Razem z wyjątkowym mężczyzną rozpoczyna światową karierę. Czy będzie to łatwa droga?

Jak wspomniałam „Sekret Marii” to fabularyzowana historia Marii Montessori. Poznamy jej charakter, bolączki, a także wszystkie myśli, jakie nachodziły ją w trudnych chwilach. Czy się bała? Na pewno – wszak nie wybrała utartej drogi dla kobiet, tak jak chciał jej ojciec. Nie została żoną i matką, ale dokonała przełomowych odkryć w dziedzinie pedagogiki, a jej nazwisko na stałe zapisało się na kartach historii. Maria Montessori jest nie tylko prowodyrką, wielkim naukowcem, ale także i kobietą, która może stanowić inspiracje dla kolejnych pokoleń. Autorka buduje obraz bohaterki silnej, zdeterminowanej, której krzywd,a jaka dzieje się dzieciom nie jest obojętna. Maria nie bała się postawić na szali całej swojej zawodowej kariery lekarki, aby coś zmienić. Laura Baldini zdecydowała się wprowadzić również wątek romantyczny, co jeszcze bardziej uatrakcyjnia lekturę i nadaje jej pewnego rodzaju dreszczyku.

Opowieść o życiu Marii Montessori wciąga od pierwszych stron. Przez tekst się płynie, z ciekawością poznając kolejne strony i obserwując życie bohaterki, jej życie i determinacje. „Sekret Marii” to przepiękna opowieść, która wzrusza i pokazuje podziały społeczne, z których trudno było wyjść. Kobiety tkwiły w uwięzi, sterowane przez mężczyzn. Wiele z nich nie miało szans na kształcenie się, bo to rodzice wybierali im męża, tym samym pieczętując ich los.

„Sekret Marii” to przepiękna opowieść, którą warto przeczytać!

Jedna myśl na temat “„Sekret Marii. Życie, miłość i pasja Marii Montessori” Laura Baldini

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s