.RECENZJE · Wyd. Novae Res

„Fascynacja” Adrian Bednarek

grafika Michalina Foremska

Autor: Adrian Bednarek
Tytuł: Fascynacja
Cykl: Oskar Blajer #3
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 470
Premiera: 03.06.2021

Adrian Bednarek powraca z trzecią częścią przygód Oskara Blajera! “Fascynacja”, bo o niej mowa jest zwieńczeniem przygód bohatera, którego życie i “przygody” mogliśmy śledzić od przeszło roku (recenzję pierwszego tomu – “Inspiracja” znajdziecie TUTAJ, drugiego zaś zatytułowanego “Obsesja” przeczytacie, klikając TUTAJ).

Co mnie ucieszyło? Konsekwencja w tworzeniu spójnych i korespondujących ze sobą okładek całego cyklu. Prostota, ale też zabawa typografią w przypadku tych tytułów doskonale się sprawdziły,  podkreślając jednocześnie przewrotność samych słów i tego, jak jedno znaczenie czy idea mogą się skrywać w czymś innym.

Trzeci tom prezentuje czytelnikom Oskara jako odnoszącego sukcesy pisarza, którego powieści przenoszone są również na szklany ekran.  Mogłoby się wydawać, że jego życie jest idealne, pełne szczęścia i niekończących się imprez. Nic podobnego! Chłopak, a raczej już ponad trzydziestoletni mężczyzna, nadal tkwi w swoim małym, skromnym domku pośrodku niczego. Robi to z własnego wyboru, po to, aby uchronić swoje największe tajemnice, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. Pozorną sielankę jego życia przerywają brutalne morderstwa, których ofiary charakteryzowane są na zamordowane postacie z książek Blajera, a wśród nich jest również aktorka odgrywająca rolę Lidii. Jakby tego było mało, pośrodku marketu mężczyzna spotyka nagle kobietę imieniem Luiza, która wygląda i zachowuje się jak jego zmarła ukochana.

Po raz kolejny Adrian Bednarek popisał się niezwykle bogatą wyobraźnią, tworząc fabułę, która z pewnością zaskoczy większość czytelników. Owszem pewne fakty udało mi się przewidzieć (można powiedzieć, że oparte są na pewnych schematach charakterystycznych dla tego gatunku literatury), inne okazały się całkowitym zaskoczeniem. Samo zakończenie jest niecodzienne i przyznam szczerze, że jednocześnie jestem i nie jestem nim usatysfakcjonowana. Napiszę więc tylko tyle, że jest ono zdecydowanie nieoczywiste, chociaż z pewnością dało ono w jakiś pokrętny sposób szczęście samemu bohaterowi.

Styl autora jak zwykle jest niezwykle lekki i przyjemny, sprawiając, że całość czyta się szybko i sprawnie (mi zajęło to zaledwie kilka godzin). Pewne zachowania Oskara, które tak bardzo raziły mnie w tomie drugim, zostały nieco utemperowane, przez co postać ta ponownie zyskała nieco w moich oczach. Świetnie napisana osoba „nowej” Luizy, bardzo wzbogaciła nie tylko akcję, ale przede wszystkim dała nam czytelnikom sposobność, by lepiej poznać te strony osobowości Blajera, których nie mieliśmy okazji odkryć.

Świetne zakończenie serii, dzięki któremu z innej perspektywy można spojrzeć na historię Oskara jako całość, ale też zauważyć rozwój samego Adriana Bednarka jako autora.

Podsumowując: jeśli lubicie niecodzienne kryminały ze sporą domieszką psychologii i dobrze zbudowanymi postaciami, to cykl o Oskarze Blajerze i jego ostatnia część na pewno przypadną wam do gustu.

Jedna myśl na temat “„Fascynacja” Adrian Bednarek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s