.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

„Pozwól, że Ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć” Jorge Bucay

fot. Michalina Foremska

Autor: Jorge Bucay
Tytuł: Pozwól, że Ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć
Tytuł oryginału: Déjame que te cuenta…
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 328

Od dziecka słuchałam, że bajki powinny mieć morał i, że większość takowy posiada. I chyba, a właściwie na pewno, coś w tym jest, bo gros bajek i baśni, jeśli dobrze się im przyjrzeć, skrywa prawdy, które z wiekiem obrastają kurzem, a i często lądują w lamusie. Przecież dorośli nie potrzebują bajek, by wiedzieć, jak żyć…

Gdy zobaczyłam zapowiedź książki Jorge’a Bucaya Pozwól, że Ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć, która została „wrzucona do worka” z publikacjami związanymi z rozwojem osobistym, uogólniając – do poradników, z ciekawości chciałam rzucić okiem na treść i przekonać się, o co tyle szumu. I wiecie, co? To była najlepsza książka przeczytana przeze mnie w tym roku.

Bajki, baśnie i opowieści zawsze były mi bliskie. Do tej pory je kocham i uwielbiam zasiadać do ich lektury z moimi dziećmi, dzieląc się z nimi nie tylko częścią swojego szczęśliwego dzieciństwa, ale przede wszystkim mogąc dzięki nim przekazywać pewne, mam wrażenie ulotne już, wartości. Czas spędzony wspólnie również nie jest bez znaczenia, ale…

… to nie o tym jest książka Jorge’a Bucaya.

Człowiekowi coraz trudniej odnaleźć się w rzeczywistości, która go otacza. Gubi się niejednokrotnie, kluczy, a mimo to nie potrafi odnaleźć tego, czego szuka, bo i często sam nie wie, czego dokładnie szuka. Pozwól, że Ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć i bohaterowie, których spotykamy na kartach tej książki, uświadamiają nam, ludziom, że każdy jest inny i każdy podąża swoją drogą. Że problemy i trudności, na jakie natrafiamy w życiu, nie mają jednego właściwego rozwiązania.

Książka ta uświadamia, że nie jesteśmy w stanie zadowolić całego świata – jest to fizycznie niemożliwe. Jednak to, co winniśmy uczynić to skupić się na tym, by to nam było dobrze ze samym sobą. Oraz że winniśmy otaczać się ludźmi, którzy akceptują to, jacy jesteśmy, a co za tym idzie nie chcącymi nas zmieniać i kształtować na swoją modłę (jak na przykład rodzice swoje dzieci).

By pokazać czytelnikowi i Demianowi, że z każdej sytuacji, nawet najbardziej beznadziejnej, jest wyjście. Czasem tylko trzeba odrobinę więcej pogłówkować i wsłuchać się w siebie oraz dopuścić do głosu intuicję. A by to uczynić Jorge Bucay, stosuje przeróżne bajki, anegdoty i przypowieści. Od tych najbardziej klasycznych, pochodzących z różnych stron świata, po historie wymyślone przez niego samego.
Jednak to, co je wszystkie łączy to, to, że są one wskazówkami, które mają nakierunkować i pomóc okiełznać oraz zrozumieć swoje lęki, pragnienia.

Pozwól, że Ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć to książka, którą powinien przeczytać każdy. Chociaż raz. A następnie podzielić się nią z innymi, którzy poszukują swojej drogi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s