.RECENZJE · Inne wydawnictwa

„Mity greckie. Bogowie i herosi” Joanna Zaręba (wyd. II)

fot. Michalina Foremska

Autor: Joanna Zaręba
Tytuł: Mity greckie. Bogowie i herosi
Ilustracje: Grzegorz Sobczak
Wydawnictwo: RM
Liczba stron: 160

Myślałam, że na mitologi greckiej zjadłam już zęby i nie znajdzie się nic, co mogłoby mnie jeszcze zaskoczyć. W praktyce bywa tak, że wiele szczegółów ulatuje z głowy, gdy dane zagadnienie schodzi gdzieś na dalszy plan. I to właśnie uświadomiła mi lektura książki Joanny Zaręby. Bo choć kocham mity greckie i, jak mi się do tej pory wydawało, pamiętałam dość dużo z czasów szkolnych i ostatnich lat, w których zaczytywałam się we wszelkich tego typu publikacjach, to wiele rzeczy zapomniałam. I o dziwo odnalazłam je w tytule przeznaczonym dla dzieci. Prawdą jest więc, że książki dla dzieci bywają często dużo ciekawsze dla dorosłych odbiorów.

Ale do sedna! Ta niepozorna niebieska książka skrywa w sobie ogrom ciekawostek o bogach z greckiego panteony oraz tamtejszych herosach, a było ich sporo. Oczywiście nie jest to leksykon, z którego wyczytacie multum informacji o wszystkich z nich, bo tak zwyczajnie nie jest, ale ci bardziej znani (i nie zawsze lubiani) skrywają się pośród tych stu sześćdziesięciu stron.

By jednak poznać bogów i herosów, należy zacząć od początku. A początkiem był… chaos. Z niego wyłoniła się Ziemia, a potem poszło już z górki, choć kolorowo to właściwie nie było. Nie od początku. Nim na Olimp wkroczyli znani nam bogowie jak Zeus, Hera, czy Posejdon, po ziemi „błąkały się” różne typy, których, jak sądzę, nie chcielibyście poznać. Chociaż i sami bogowie olimpijscy nie należeli do przyjemniaczków – weź tu któremuś podpadnij… pozamiatane.

W każdym razie w pierwszej kolejności należy poznać początek, by móc poznać ciąg dalszy. Gdy więc już poznacie, skąd wzięli się bogowie, tytani, mojry i cała plejada mitycznych postaci, wówczas poznacie herosów i garstkę mitów. A ich historie pochłoniecie w mig, bo są tak fantastycznie opowiedziane, że lektura przypomina bardziej słuchanie zacnego bajarza, który ma magiczny dar snucia opowieści tak ciekawych, że buzia sama się otwiera i należy uważać, by jakaś mucha nie zabłąkała się między jedynkami a kłami.

Autorka w cudowny sposób opowiada o arkanach mitologii greckiej. Posługuje się lekkim i plastycznym językiem. Całość jest opowiedziana w przystępny sposób, biorąc pod uwagę wiek odbiorcy. Są tutaj zabawne wstawki, które powodują, że usta układają się w uśmiech, a garść informacji, jakie serwuje Joanna Zaręba, popycha do zgłębiania tajemnic Starożytnej Grecji.

Całość okraszona jest genialnymi ilustracjami Grzegorza Sobczaka. Niby czerń, biel i trochę żółci, ale jaki efekt! Słowa i obrazy zachwycają na równi. Te pierwsze przenoszą w inny świat, te drugie są fantastyczną pomocą w wizualizacji pewnych historii.

Mity greckie. Bogowie i herosi jest idealnym wstępem do świata Starożytnej Grecji. Joanna Zaręba otwiera przed młodymi czytelnikami okno na świat, które zachwyca swoją różnorodnością. I pokazuje, jak ówcześni ludzie tłumaczyli sobie różne zjawiska zachodzące w przyrodzie.

Recenzja napisana dla portalu szkrabajki.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s