.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

„Folwark zwierzęcy” George Orwell

fot. Kasia Krasoń

Autor: George Orwell
Tytuł: Folwark zwierzęcy
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 136

„Folwark zwierzęcy” to lektura niezwykle ważna i przerażająca. Orwell zwany jest jasnowidzem naszych czasów, bo odniesienia, które można wychwycić w jego powieść, potrafią zszokować i przerazić. Autor nie nawiązuje tylko do okresu, kiedy komunizm panoszył się po świecie, ale nawet patrząc na naszą codzienność, przez pryzmat „Folwarku zwierzęcego”, jest szokujące.

W Folwarku Dworskim życie przebiega bez zbędnych zakłóceń, do czasu, aż jedna ze Świń, Nestor rozpala w sercach zwierząt chęć rewolucji i zmian. Wszak wiadomo, że gdyby nie człowiek, byłoby więcej jedzenia, czasu wolnego i mniej pracy dla wszystkich pozostałych mieszkańców folwarku. Kiedy odbędzie się wielki przewrót? Tego nie wiadomo, ale zwierzęta pieczołowicie się do niego przygotowują. Okazja nadarza się niespodziewanie. Pan Jones i jego pracownicy zostają wypędzeni, Folwark z Dworskiego zmienia nazwę na Zwierzęcy, a hasła, którymi teraz będą kierować się mieszkańcy, zostają wypisane na ścianie stodoły. Świnie przejmują władzę i piecze, bo uważają się za najbardziej inteligentne.

Wszyscy pracują, ale żądza władzy psuje ten od dawna zaplanowany ład. Gdy dochodzi do zamachu stanu, zmienia się wszystko. Świnie dostosowują hasła pod siebie, ograniczają rację żywnościowe i dokładają zwierzętom pracy.

Czy coś wam to przypomina? Mnie jak najbardziej.

Trudna rzeczywistość folwarcznych zwierząt
„Folwark zwierzęcy” to satyra, która odnosi się do ustroju socjalistycznego, głównie komunizmu. Patrząc na ten „porządek” z perspektywy czasu, widzimy, że hasła o równości, o zniesieniu podziałów były tylko pozorne. Żądza władzy tych, którzy mieli reprezentować cały naród, jest przeogromna. Głoszą wzniosłe tezy, a sami żyją, jak chcą. Usuwają tych, którzy nie chcą się podporządkować. Jednak to nie minęło – wystarczy dobrze słuchać, aby wiedzieć, że wiele analogi odnajdziemy w naszej codzienności. Chociaż powieść Orwella ma bawić, to bardziej przeraża i paraliżuje. Jeżeli się zaśmiejemy, to gorzko, przepełnieni poczuciem strachu i beznadziei.

Orwell jasnowidzem?
„Folwark zwierzęcy” to książka, która skłania do refleksji, ale również rozpala w czytelnikach chęć walki z władzą, zmian i porządku. To opowieść trudna, bo nie sposób czytać jej bez odrobiny emocji czy zaangażowania. Obserwując ciężką pracę zwierząt i oddanie tym, którzy sprawują władzę, do głowy napływa ogrom myśli, które trzeba później przepracować i w pewien sposób przetrawić.

Podsumowanie
Powieść Georga Orwella to lektura, którą każdy powinien przeczytać. Chociaż nie należą do sporych objętościowo książek, to jest niezwykle trudna w odbiorze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s