.RECENZJE · Wyd. Edipresse Książki

„Kochanka” Edyta Folwarska

fot. Monika Arora

Autor: Edyta Folwarska
Tytuł: Kochanka
Seria: Pink Book
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Liczba stron: 192

Wydawnictwo Edipresse Książki właśnie opublikowało kolejne dwie książki z serii “Pink Book”, które charakteryzują się lekkością treści (nawet tych poważniejszych), pikanterią, ale przede wszystkim kobiecością. Wśród nich znalazła się najnowsza powieść Edyty Folwarskiej zatytułowana „Kochanka”, która od razu przyciągnęła mój wzrok. Zachwycona poprzednią powieścią autorki (recenzję książki „Pokusa” znajdziecie TUTAJ) opublikowaną w ramach tej serii bez chwili wahania zdecydowałam się na lekturę.

Strona wizualna mnie nie zawiodła! Bardzo kobieca, subtelna i po prostu na tyle romantyczna, by chwycić za serce co wrażliwsze osoby. Roześmiany mężczyzna oraz pochylająca się nad nim kobieta, są niejako obietnicą namiastki szczęśliwego związku, którego każdy z nas poszukuje. Nawet wszechobecny róż, będący nawiązaniem do nazwy serii nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie, nadaje całości dodatkowej atmosfery, zabierając odbiorcę w krainę marzeń.

Jaką historię stworzyła dla swoich czytelników autorka? Polę poznajemy w momencie, gdy wreszcie powoli otrząsa się z dramatu, jaki przeżyła. Odkrywając zdradę męża, którego kochała nad życie, zdecydowała się zostawić niewiernego mężczyznę i wraz z maleńkim synkiem rozpocząć wszystko od nowa. Znalazła mieszkanie, bratnią duszę, którą mogłaby nazwać swoją drugą matką (była sierotą) i powoli zaczęła odkrywać w sobie siłę, by stać się zupełnie nową osobą. I właśnie wtedy umiera jej teść, burząc kruchy porządek w codzienności kobiety. W jego pożegnalnym liście znajduje się prośba, której Pola po prostu nie może zignorować.

Styl Edyty Folwarskiej zachwyca prostotą, ale też płynnością samej historii. Ukryta mądrość na temat związków, miłości, wybaczenia, ale też komunikacji międzyludzkiej jest tak doskonale rozmieszczona w fabule, że przyswaja się ją naturalnie, dopiero po chwili rozumiejąc, co tak naprawdę zaserwowała nam autorka. Pisarce udało się stworzyć wielowymiarowe postacie, które ożywają na kolejnych stronach powieści, wzbudzając zarówno sympatię, jak i antypatię, zależnie od okoliczności.

Nie będę ukrywać jednak, że całość jest cukierkowa – wszyscy są przystojni, bogaci bądź przynajmniej bardzo dobrze sytuowani. Nie muszą zajmować się tą szarą rzeczywistością, która nie pasuje do kolorowego stylu życia. Takie jest, jak się zdaje pomysł na serię „Pink Book” – która ma być luksusową bajką dla dorosłych dziewczynek.

Książka jest doskonałą lekturą na wieczór, kiedy chce się po prostu odpocząć po całym dniu i na chwilę oderwać od codzienności. Całość nie jest długa, ja przeczytałam tę historię w nieco ponad półtorej godziny i przyznam, że właśnie takiej książki potrzebowałam, aby po prostu się zresetować.

Podsumowując: Doskonała na wieczór, gdy zamiast ambitnej książki poszukujecie czegoś lekkiego i przyjemnego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s