.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

„Pytanie i odpowiedź” Patrick Ness (wyd. II)

fot. Kasia Krasoń

Autor: Patrick Ness
Tytuł: Pytanie i odpowiedź
Tytuł oryginalny: The ask and the answer
Cykl: Ruchomy chaos #2
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 420

„Na ostrzu noża”, czyli pierwszy tom trylogii Ruchomy chaos wprawił mnie w ogromne zdumienie. Bez zastanowienia sięgnęłam po kolejną część, bez nawet najmniejszej zwłoki, aby poznać dalsze losy bohaterów –  Todda i Violi. Autor pozostawił mnie z sercem bijącym z emocji i ogromną niewiedzą.

I już teraz mogę powiedzieć, że nie wiem, jak wytrzymam do czasu premiery części trzeciej.

Nowe Prentisstown  to miasto, które tylko pozornie sprawia wrażenie dobrego. Ludzie burmistrza, który teraz każe nazywać siebie prezydentem, są bezwzględni w swoich działaniach. Kobiety zostają odizolowane od mężczyzn, a Prentiss każe zarekwirować cały zapas leku na Szum, którzy wynaleźli mieszkańcy Przystani. Todd, który pragnie tylko dowiedzieć się, czy Viola przeżyła, zostaje wtrącony do tymczasowego więzienia, a później przymuszony do pracy z synem burmistrza. Wspólnie mają pilnować rdzennych mieszkańców planety, którzy do tej pory pracowali jako służba w domach mieszkańców Przystani.

Viola zostaje umieszczona budynku, w którym leczeniem zajmują się kobiety. Nic nie wie o swoim towarzyszu i ta niewiedza ją niszczy. W dodatku burmistrz chce ją wykorzystać do swoich celów.

Większa część tej książki to oczekiwanie. Na co? Na wielki finał, ale autor nie pozostawia nas bez żadnych emocji. W „Na ostrzu noża” bohaterowie uciekali, wciąż się przemieszczali. W „Pytanie i odpowiedź” akcja skupia się w Nowym Prentisstown – mieście, które zostaje dość szybko opanowane przez burmistrza, który zaprowadza swój nowy porządek. Pod przykrywką osoby, której na sercu leży los całej społeczności, kryje się potwór. Przyznam, że i mnie omamił swoim zachowaniem, chociaż nie zapomniałam wszystkich jego czynów. Co chce osiągnąć prezydent? Dlaczego tak zależy mu na tym, aby Todd okazał się lojalny?

Patrick Ness z niezwykłą  dokładnością snuje intrygę. Obserwujemy, jak krok po kroku, burmistrz Prentiss omamia Todda; jak nim manipuluje. Byłam przerażona, czytając poszczególne strony, a napięcie, które pojawiło się już na samym początku książki, rosło z każdą chwilą. Bałam się tego, co jeszcze może spotkać bohaterów. Autor na scenę wprowadził również nowych bohaterów, a ich czyny i decyzje  sporo namieszały. Nie wybaczę autorowi, że ponownie zostawił mnie takim momencie! To, co wydarzyło się na ostatnich kartach, mrozi krew w żyłach, a to, co nieuniknione, zatrważa.

„Pytanie i odpowiedź” to lektura pełna emocji, intryg,  zła i bólu; to  opowieść o tyranii i żądzy władzy. Trudno się od niej oderwać,  chociaż każda strona wprawia nas w coraz większy lęk i niepokój. W niektórych momentach emocje sięgają zenitu i trudno powstrzymać. „Pytanie i odpowiedź” to książka, o której trudno się oderwać i stawiam ją na równi z poprzednim tomem, co rzadko się zdarza, żeby druga część była równie dobra, jak pierwsza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s