.RECENZJE · Wyd. Pascal

„Zanim wybaczę” Magdalena Wala

fot. Michalina Foremska

Autor: Magdalena Wala
Tytuł: Zanim wybaczę
Cykl: Splątane losy #1
Wydawnictwo: Pascal
Liczba stron: 384

Choć Magdalena Wala od dawna króluje na czytelniczych półkach, długo nie było mi po drodze z jej książkami. Do czasu, gdy przeczytałam antologię Czułe spotkania, w której skrywało się opowiadania jej autorstwa. Zanim wybaczę jest więc moim drugim spotkaniem z jej piórem, choć tak właściwie dopiero teraz odkryłam, ile przyjemności daje lektura jej książek.

Do tej pory rezygnowałam z sięgania po książkę, gdy pojawiała się w opisie na tylnej okładce wzmianka o II Wojnie Światowej. Lata świetlne temu lektura Kamieni na szaniec skutecznie i na długo zniechęciła mnie do tej tematyki. Jednak od jakichś dwóch lat nieśmiało wciągam na listę „do przeczytania” książki, których wojenna przeszłość bohaterów lub członków rodzin odgrywa mniej lub bardziej znaczącą rolę w misternie tkanych przez autorów opowieściach. Opis Zanim wybaczę mnie… zahipnotyzował, a i okazja, by sprawdzić, czy Magdalena Wala pisze równie fantastyczne powieści, co opowiadania, nie było tu bez znaczenia.

Już „na dzień dobry” autorka zawładnęła moim czytelniczym umysłem. Prolog robi świetną robotę, a dalej… Dalej, z każdą kolejną przeczytaną stroną, było coraz ciekawiej. I to na tyle, że właściwie skończyłam Zanim wybaczę w jeden wieczór, ciągle przeciągając lekturę o jeszcze jeden rozdział. I jeszcze jeden. I kolejny… Aż oczy odmówiły mi posłuszeństwa, a kot zasygnalizował, że godzina 2, to najwyższa pora, by wreszcie skusić się na sen i dokończyć to cudo przy porannej herbacie.

Historia Karoliny opiekującej się pod nieobecność rodziców osobliwą babcią, która została wychowana w duchu bycia panią domu oraz ozdobą męża bez aspiracji zawodowych i, która z uporem maniaka próbuje ją wydać za mąż to zaledwie preludium do właściwej historii, która płynie wartkim nurtem. Gdy bowiem główna bohaterka odnajduje w trakcie sprzątania tajemniczy pamiętnik… Wówczas w życie Karoliny wkrada się Ludmiła, której życie poznaje za sprawą zapisków, a wówczas dwutorowa fabuła nabiera rumieńców. Przeszłość miesza się z teraźniejszością, a finał tego splotu jest do prawdy zaskakujący.

Rzadko kiedy zdarza mi się tak trafić na taką książkę, która za pstryknięciem palca przenosi mnie w zupełnie inny wymiar i z każdą kolejną przewrócona stroną wciąga coraz bardziej i bardziej, nie bacząc na nic. Magdalena Wala oczarowała mnie swoim piórem, które jest szalenie lekkie, pomimo iż tematyka, jaka wkrada się w tę historię, nie należy do najlżejszych i najprzyjemniejszych. Ta plastyczność i barwność słów, która czai się w słowach wyklikanych w pliku tekstowym, jest fenomenalna. Czuje się każdą emocję bohaterów. Słyszy się ich głosy. Widzi się dokładnie to, co oni i niemal czuje powiew wiatru na skórze, który przyjemnie ją muska. Piękno przyrody otaczającej pensjonat Jesionowy Zakątek jest po prostu magiczny. A właściwie sposób, w jaki opisy kreśli autorka.

W bohaterach zaś podobało mi się to, że byli tacy rzeczywiści, jak gdyby autorka przeniosła na papier ludzi, którzy kiedyś stanęli na jej życiowej drodze. Szczególnie bliskie mojemu sercu są trzy postaci – główna bohaterka, Aleksander i Dorota. Dawali tej historii ogrom ciepła i pozytywnych wibracji, które czuło się na każdej stronie.
Urocza w swój specyficzny sposób babcia Karoliny również zasługuje na odrobinę sympatii. Wiecie, wiekowe panie już tak mają, żyją tym, co było i jak były wychowane, nie zawsze idąc z duchem czasu.
Oczywiście nie brak czarnych charakterów, jak przystało na dobry obyczaj, ale ich temperamenty i znaczenie poznacie, gdy sięgniecie po książkę.

A jest co czytać i na co czekać. Ja niecierpliwie wyglądam następnego tomu!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s