.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

„Przewodnik po wszechświecie” Lucy i Stephen Hawking

fot. Monika Arora

Autor: Lucy i Stephen Hawking
Tytuł: Przewodnik po wszechświecie
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 432

Nie samymi powieściami człowiek żyje, dlatego od czasu do czasu warto przeczytać książkę, która nie tylko wniesie coś do naszego życia, ale też wzbogaci wiedzę o świecie. Tym razem mój wybór padł na “Przewodnik po wszechświecie” autorstwa Stephena Hawkinga i jego córki Lucy Hawking. Zawsze interesował mnie kosmos i zagadnienia z nim związane.

Okładka jest raczej przeciętna, rysunek przestrzeni kosmicznej, jakiś bliżej nieokreślonych planet I setki punkcików reprezentujących gwiazdy. Szczerze mówiąc, z powodzeniem można ją przeoczyć wśród setek innych książek w księgarni. A naprawdę szkoda by było nie poznać tej książki.

Czym jest ów przewodnik? To zbiór krótkich tekstów, autorstwa „naukowej rodziny”, jak określiła to autorka. Na tę familię zaś składają się nie tylko osoby noszące nazwisko Hawking, ale też przyjaciele i współpracownicy genialnego fizyka teoretycznego. Te krótkie teksty, a nawet pojedyncze tabelki bądź ramki z informacjami zostały pogrupowane i umieszczone w siedmiu częściach książki. Dział: „Na początku” – dotyczy początków wszechświata, jego budowy, narodzin życia na naszym globie oraz poszukiwania go w kosmosie. „A co na Ziemi?” porusza zagadnienia związane z naszą planetą, jej strukturą, ale też teoriami spiskowymi i niewiarą ludzi w badania naukowe. „Eksploracja Wszechświata” przybliża czytelnikom najważniejsze informacje dotyczące ośmiu planet naszego Układu Słonecznego, ale też innych galaktyk, gwiazd i ciał niebieskich. „Ciemna materia i inne ciemne rzeczy” to króciutki rozdział o rzeczach, które są ciekawe, mało znane, a niezwykle ważne z punktu postrzegania Wszechświata i zasad jego funkcjonowania. Nie zabrakło tu też informacji na temat Czarnych Dziur! „Życie w kosmosie” dotyczy głównie kwestii podboju i kolonizacji innych planet (w tym Marsa), obecności człowieka w kosmosie oraz samych lotów kosmicznych (tych bezzałogowych). „Podróże w czasie” – cóż w tym przypadku tytuł mówi sam za siebie, ale pamiętajmy, że mamy do czynienia z poradnikiem napisanym przez znawców tematu, więc mamy szansę poznać naukowe podejście do tematu. „Ku przyszłości” to siódma i ostatnia część, opowiadająca o tym, co nadchodzi i co stanie się normalnością jutra. Wspomina o drukarkach 3D, żywności przyszłości, ale też asteroidach zagrażających Ziemi.

fot. Monika Arora

Jest to super ciekawy przewodnik, który w przystępny sposób opowiada o badaniach naukowych, wszechświecie i wszystkich tych rzeczach, które czynią z naukowców pół-bogów. Osobiście spodobało mi się, w jaki sposób wyjaśniono paradoks kota Schrodingera oraz teorię Wieloświata, często wykorzystywanego w komiksach i kinematografii.

Warto dodać, że całość jest wzbogacona o kolorowe zdjęcia oraz liczne piękne grafiki, które uatrakcyjniają wizualny obiór poradnika, czyniąc lekturę czystą przyjemnością.  

Podsumowując: Serdecznie polecam! Jeśli interesują was ciekawostki naukowe oraz zagadnienia dotyczące kosmosu, ale też życia na Ziemi to „Przewodnik po wszechświecie” powinien stać się dla Was lekturą obowiązkową!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s