.RECENZJE · Wyd. Muza SA

„DRUGA MŁODOŚĆ, cóż z tego, że DRUGA” Caroline de Maigret, Sophie Mas

fot. Monika Arora

Autor: Caroline de Maigret, Sophie Mas
Tytuł: DRUGA MŁODOŚĆ, cóż z tego, że DRUGA
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 272 

Dlaczego zdecydowałam się sięgnąć po “DRUGA MŁODOŚĆ, cóż z tego, że DRUGA” autorstwa Caroline de Maigret oraz Sophie Mas? Powodów było oczywiście kilka – mój własny wiek, poczucie upływającego czasu, ale przede wszystkim ciekawość co o tym wszystkim sądzą Francuski. Przecież to właśnie kobiety tej nacji uznawane są za wzór elegancji, szyku oraz piękna.

Przyznam szczerze, że będąc w księgarni, pewnie nie zwróciłabym uwagi na tę książkę. Biała okładka, grafika przedstawiająca kobietę siedzącą na oparciu ławki, oraz bordowy tekst tytułu.  Nie ma tam absolutnie nic, co przyciągnęłoby wzrok. Dopiero tekst opisujący treść książki, umieszczony z tyłu zawiera w sobie faktor „wow”. „Świeży, autoironiczny poradnik życia, makijażu i rad modowych. Zabawny, dowcipny i brutalnie szczery” I wiecie co? Taki dokładnie jest!

To nie jest książka, którą przeczytacie jak najlepszą z powieści. To nawet nie jest poradnik w typowym tego słowa znaczeniu! To zbiór luźnych myśli i anegdot dotyczący kobiecych tematów pogrupowany (jedynie z grubsza) na jakieś zagadnienia. Nie można tu mówić o stylu wypowiedzi, ponieważ ten zmienia się w zależności od strony, a nawet akapitu. Nie mniej jednak całość jest bardzo szczera i trudno nie zgodzić się z wybranymi jej fragmentami.

Jeśli zdecydujecie się zapoznać z tą książką „za jednym zamachem”, zajmie Wam to maksymalnie trzy godziny. Ilustracje, fotografie, czy cytaty stanowią bowiem znaczną część tej pozycji wydawniczej. O wiele lepszym pomysłem jest smakowanie treści, potraktowanie jej jako ulepszacza codzienności, który należy sobie dozować małymi porcjami.

Czytając ten niecodzienny poradnik, zaznaczyłam sobie kilka cytatów, które już niedługo zawisną w moim mieszkaniu. I nie zawaham się założyć z góry, że niemal każda kobieta, która przekroczyła magiczną barierę trzydziestu pięciu – czterdziestu lat, pewnie postąpiłaby podobnie.

Moim ulubionym fragmentem jest:

„Opalanie się powoduje zmarszczki.
Uśmiechanie się powoduje zmarszczki.
Imprezowanie powoduje zmarszczki.
Dobry Boże, jakie nudne życie muszą wieść ludzie pozbawieni zmarszczek.”

Warto dodać, że przytoczony przeze mnie cytat doskonale obrazuje to, co można znaleźć w tej książce. Sarkazm, ale też miłość do życia, akceptację starzenia się, jak również pochwałę nowoczesnej medycyny estetycznej. Mądrością płynącą z tego poradnika, jest to, że mamy prawo do własnych poglądów, marzeń i zachowań, jeśli nie zdradzimy przy tym własnych ideałów.

Podsumowując: ciekawy poradnik, napisany z przymrużeniem oka, ogromną dawką brutalnej szczerości i dużym poczuciem dystansu do życia, który powinna przeczytać każda kobieta w okolicach czterdziestki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s