.RECENZJE · Wyd. Znak

„Czas tajemnic” Marzena Rogalska

fot. Michalina Foremska

Autor: Marzena Rogalska
Tytuł: Czas tajemnic
Cykl: Saga o Karli Linde #1
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 432
Premiera: 10.02.2021

Bywa, że jeden człowiek potrafi odmienić nasze życie. Ukryta pod fortepianem w salonie krakowskiego mieszkania dziewczynka z ciekawością podsłuchuje rozmowę ukochanego ojca z dystyngowaną panią Doris. Niedługo małą Karolinę i dojrzałą kobietę połączy niezwykła więź.

Dorastająca Karla ma wszystko, by zawojować salony Krakowa. Młodziutka, śliczna, błyskotliwa dziewczyna z dobrego domu potrafi zawrócić w głowie. Gdy wyjeżdża z ojcem do Zakopanego, jej życie nabiera tempa i barw. Zafascynowana artystycznym światem, stopniowo odkrywa uroki flirtu, zabawy, a nawet hazardu. Świat dorosłych, w który wchodzi, jest jednak bardziej skomplikowany, niż może się wydawać.
Ale serce Karli nie potrafi zabić mocniej aż do momentu spotkania z Jankiem. Czy przewrotny los pozwoli dwojgu młodym ludziom zbliżyć się do siebie? Zwłaszcza, że rodzice mają wobec córki inne plany, a w jej życiu znowu pojawia się pani Doris?


Kolejna powieść Marzeny Rogalskiej, jaka trafiła w moje ręce już za mną i… już teraz Wam zdradzę, że czekam niecierpliwie na kolejny tom Sagi o Karli Linde. Po przeczytaniu kilku pierwszych stron wiedziałam, że spędzę z tą książką kilka ciekawych i przyjemnych godzin. Nie sądziłam jednak,że aż tak świetnych.

Więc tak, historia Karli Linde wciąga od samego początku, a im więcej kartek upływa, tym robi się ciekawiej. Powiadają, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, jednak… niech mnie pochłonie, bo warta jest ta książka każdego grzechu. W Czasie tajemnic Marzena Rogalska cudownie wręcz obłędnie buduje napięcie, zostawiając po drodze wiele urwanych wątków i niedopowiedzeń, które im bliżej końca tego tomu, tym krok pro kroku zostają pociągnięte i odrobinę wyjaśnione. Jednak jeszcze wiele stron upłynie, nim wszystkie elementy wskoczą na swoje miejsce w tych misternie układanych puzzlach. Jestem szalenie ciekawa, jak będzie prezentował się finalny obraz i dokąd jeszcze zabierze nasz autorka.

Marzena Rogalska udowodniła kolejny raz, że o relacjach rodzinnych i emocjach pisać potrafi. I to jeszcze jak. Niczym najznakomitszy malarz, z tym że na kartach powieści używa do tego liter, odmalowuje obrazy pełne różnorakich barw, odpowiadających feerii emocji, jakie towarzyszą i bohaterom Czasu tajemnic i czytelnikowi, który owe tytułowe tajemnice zgłębia.

A to, co mi się w tej książce podobało to czas akcji. Międzywojenne realia, ten ulotny klimat, który nie przypomina nic innego. Konwersacje, które prezentowały się na zupełnie innym poziomie, język, który przez dziesięciolecia ewoluował, gubiąc po drodze to, co było w nim czarujące, urzekające i takie… Takie coś, czego już nie ma. No i wielkie polskie nazwiska, które nie raz i nie dwa pojawiają się na kartach tej książki. Trochę taka lekcja historii, ale jakże pięknie podana… Gdyby tak opowiadano na lekcjach historii… ach.

No i bohaterowie. Cudni. Przecudni. Choć oczywiście niekryształowi. Cała plejada charakterów jak to w rodzinie i społeczeństwie w ogóle. Najważniejsze jest jednak to, że Marzena Rogalska obdarzyła każdego z nich wadami i zaletami – w różnych proporcjach – a to sprawia, że po prostu prawdziwi, pomimo iż tylko tuszowo-papierowi. 😉

Zatem Czas tajemnic to lektura, po którą sięgnąć koniecznie powinniście, jeśli tylko lubujecie się w dobrze skrojonych obyczajówkach, rodzinnych perypetiach i historii w tle. Marzena Rogalska kolejny raz czaruje słowem i coś czuję, że kolejne tomy będą jeszcze lepsze!

Jedna myśl na temat “„Czas tajemnic” Marzena Rogalska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s