.RECENZJE · Wyd. Znak

„Zdarzyło się w Watykanie. Historie zza Spiżowej Bramy” Magdalena Wolińska-Riedi

fot. Kasia Krasoń

Autor: Magdalena Wolińska-Riedi
Tytuł: Zdarzyło się w Watykanie. Historie zza Spiżowej Bramy
Seria: Kobieta w Watykanie
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 283

„Zdarzyło się w Watykanie. Historie zza Spiżowej Bramy” to książka autorki „Kobiety w Watyknie”. Magdalena Wolińskia-Riedi przez ponad dwadzieścia lat mieszkała za Spiżową Bramą. W swojej najnowszej książce postanowiła porozmawiać z byłymi pracownikami i mieszkańcami Watykanu. Każdy z rozmówców autorki wiele widział przez te kilkadziesiąt lat, a teraz dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniami z panią Magdaleną.  

Dzięki lekturze tej książki poznacie Demetrio, który był przez ponad dekadę pracownikiem drukarni. To on uratował papieża przed spadnięciem z noszy, w ostatniej chwili go podtrzymując. Paolo to inżynier, a dzięki jego wynalazkom papież niemal do końca miał jak spotykać się z wiernymi. Luciano może pochwalić się  wieloma zawodami, ale jednym z najważniejszych jest to, że obsługiwał windę, którą woził wiernych na audiencję do papieża.

„Zdarzyło się w Watykanie” to książka ciekawa, intrygująca. Dla osoby łaknącej nowe wiedzy, wszelakich ciekawostek to pozycja na jeden, maksymalnie dwa wieczory. Nawet osoba, która nie czuje się związana z wiarą chrześcijańską, zaintryguje ta lektura, bo jest przesiąknięta ciekawostkami, które o tej pory nie ujrzały światła dziennego. Nie znam poprzedniej książki pani Wolińskiej-Riedi, ale po lekturze tej, już wiem, że szybko te braki nadrobię. „Zdarzyło się w Watykanie” to książka napisana lekko, bez zbędnych dłużyzn, niezmiernie ciekawa. Historia każdego z rozmówców jest fascynująca. Jak wygląda praca w Watykanie? Ile pomniejszych funkcji sprawują poszczególni pracownicy ukryci przed światem? Kucharki, panie sprzątające, o Gwardii Szwajcarskiej nie wspominając. Nie znajdziecie w tej książce żadnej sensacji czy plotek – fakty są rzetelne, nie ośmieszają ani nie oczerniają nikogo.

Chociaż Watykan kojarzy nam się z bezwzględnym patriarchatem i kobieta wygląda tam niesamowicie kontrastowo, to mam wrażenie, że to właśnie Magdalena Wolińska-Riedi spojrzała na ten świat i państwo nieco inny, odmienny sposób; osoby, która wyróżnia się samą swoją postawą, wyglądem i płcią. „Zdarzyło się w Watykanie” to lektura, która usatysfakcjonuje wszystkich łaknących nowej, rzetelnej wiedzy, podanej w ciekawy sposób.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s