.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

„Czujesz tak, jak myślisz. Praktyczne zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej w pracy z dziećmi i młodzieżą” Paul Stallard (wyd. 2)

fot. Kasia Krasoń

Autor: Paul Stallard
Ilustracje: Paul Stallards
Tytuł: Czujesz tak, jak myślisz. Praktyczne zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej w pracy z dziećmi i młodzieżą
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 200

Odkąd jestem mamą, wręcz pochłaniam wszystkie książki, które, chociaż oscylują wokół tematu wychowania i wpływu naszych zachowań na dziecko. Nie opieram się na jednej pozycji; raczej z każdej wybieram coś, co może mi pomóc w codziennej pracy z dzieckiem. Nie wszystkie sposoby czy metody odpowiadają mi i synowi, dlatego próbujemy, korzystamy i wciąż szukamy. Warto czerpać wiedzę od ludzi mądrzejszych, zwłaszcza że jest ona tak szeroko dostępna. Co więcej, zaznaczę, że Czujesz tak, jak myślisz jest wznowieniem. Książka po raz pierwszy na rynku wydawniczym ukazała się w 2006 roku. I nic nie straciła na swojej wartości.

Terapia behawioralno-poznawcza jest chyba najbardziej powszechną i zbadaną formą leczenia zaburzeń. Polega na leczeniu z zastosowaniem zasad behawioryzmu, czyli uczenie się dzięki warunkowaniu. Człowiek pod wpływem pewnych emocji nabywa konkretne  zachowania, które mogą zakrzywiać światopogląd i być niewłaściwe. To bardzo ciekawe zagadnienie, na które powinni zwrócić uwagę wszyscy rodzice.

Czujesz tak, jak myślisz. Praktyczne zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej w pracy z dziećmi i młodzieżą to lektura nie tylko dla terapeutów, którzy specjalizują się z tymi zagadnieniami i w codziennej pracy się z nimi stykają. To pozycja idealna dla nauczycieli, którzy obserwują różne zachowania dzieci i młodzieży. Co ważniejsze, są oni ze swoimi podopiecznymi niemal codziennie, a wprowadzenie niektórych zadań czy informacji w codziennej zabawie i pracy z uczniami jest bezproblemowe.  Wreszcie, Czujesz tak, jak myślisz to książka dla każdego rodzica. Informacje w niej zawarte podane są w sposób ciekawy i intrygujący. Chociaż jest to książka naukowa, to przyswojenie i zrozumienie treści w niej zawartych, nie powinno przysporzyć kłopotów. Autor bardzo obszernie i wyczerpująco wypowiada się na dany temat w każdym z rozdziałów. Tuż po teorii i przykładach, które pozwalają lepiej zrozumieć treść, znajdują się ćwiczenia, które z powodzeniem można stosować podczas pracy z dziećmi. Jeden rozdział poświęcony jest przeglądowi materiałów, co pozwala bez problemu odnaleźć się w tej lekturze. Sposób, w jaki Paul Stallard zdecydował się przekazać wiedzę, jest bardzo obrazowy. Książka wypełniona jest przeróżnymi wykresami, tabelami, pogrubieniami, czy tzw. Mapami myśli. Dzięki temu rodzicom, nauczycielom opiekunom, łatwej zapamiętać te ważne informacje.

„Czujesz tak, jak myślisz. Praktyczne zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej w pracy z dziećmi i młodzieżą” to nie jest typowy poradnik; to raczej pozycja, która pozwala dostrzec nową drogę pracy z dzieckiem. Bardzo ciekawa i wyczerpująca temat.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s