.RECENZJE · Wyd. Novae Res

„Suka doskonała” Jolanta Dymowicz

fot. Monika Arora

Autor: Jolanta Dymowicz
Tytuł: Suka doskonała
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 446
Premiera: 19.02.2021

Od czasu do czasu trzeba wyjść poza własną strefę komfortu oraz porzucić tradycyjne preferencje literackie. Z tego powodu zdecydowałam się sięgnąć po książkę, którą normalnie odrzuciłabym na samym wstępie, nie zadając sobie nawet trudu, by przeczytać jej opis. Debiutancka powieść Jolanty Dymowicz zatytułowana została w sposób wulgarny – „Suka doskonała”. Nie ukrywajmy, wiele osób przekreśli ją na wstępie, właśnie z tego powodu.

O czym jest ta książka? To historia dwudziestopięcioletniej Polki, kryjącej się pod pseudonimem Jed Vitz. Spragniona pieniędzy i przepychu porzuciła swoje życie w ojczyźnie, chcąc spróbować szczęścia za wielką wodą. Wykorzystuje kolejne szanse podtykane jej pod nos przez przeznaczenie i zdając się na intuicję, dąży do zrealizowania celu, nawet jeśli miałaby go osiągnąć nielegalnymi działaniami. Staje się luksusową prostytutką dla spragnionych szaleństw bogatych kobiet. Manipulując, zwodząc i bazując na niespełnionych fantazjach, pnie się na szczyt. Zapominając, że w takim życiu raz człowiek wznosi się ponad chmury, by za moment wylądować na dnie.

Jest to powieść wielowymiarowa i w żadnym wypadku nie można jej odczytywać tylko na jednej płaszczyźnie, kwalifikując do gatunku „erotyka”. Oczywiście scen pikantnych nawet nie podjęłabym się policzyć, ale są one zupełni inne niż te, do których przyzwyczaiły nas powieści Blanki Lipińskiej czy innych autorek tego nurtu.

Styl Jolanty Dymowicz jest bardzo barwny, momentami wręcz barokowy. Pełno w nim metafor, dwuznaczności i niedopowiedzeń. Każdy z czytelników wypełni je w inny sposób, bazując na swoich własnych doświadczeniach.

Główna bohaterka jest stworzona po mistrzowsku, z łatwością można pojąć kierujące nią motywy, nawet jeśli stoją one w sprzeczności z naszymi własnymi przekonaniami. Na dodatkową wzmiankę zasługuje bogaty świat wewnętrzny Jed — czyni on tę historię bardziej atrakcyjną.

Absolutnie nie jest to książka dla wszystkich. Aby dać się wciągnąć w świat Jed potrzebny jest otwarty umysł, duża doza tolerancji oraz to coś, co pozwoli odbierać tę historię wszystkimi zmysłami.

Powieść „Suka doskonała” jest jak luksusowy alkohol. Można ją przeczytać w jeden wieczór, tak jak można wypić drogi koniak jednym haustem, tylko po co ktoś miałby to robić? Lepiej jest ją wolno czytać, smakując każdy łyk/wers tej niesamowitej historii.

Podsumowując: niezwykła, przesycona seksem historia, która kryje w sobie odbicia ludzkich dusz, w których można się przejrzeć jak w lustrze. Przyznam, że z niecierpliwością czekam na drugą część!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s