.RECENZJE · Inne wydawnictwa

„Dzień przed Gwiazdką” Monika Hołyk-Arora | Patronat

grafika Michalina Foremska

Autor: Monika Hołyk-Arora
Tytuł: Dzień przed Gwiazdką
Wydawnictwo: e-bookowo
Liczba stron: 189

Maria to zwariowana, kochająca życie i podróże programistka. Przez przyjaciółkę bywa jednak pieszczotliwie określana mianem “Panny Grinch”. Dlaczego? Pewne wydarzenia z przeszłości sprawiły, że nie lubi Bożego Narodzenia, ani niczego, co chociaż pośrednio jest z nim związane. Zaś końcówkę grudnia tradycyjnie spędza gdzieś na drugim końcu świata, aby uniknąć widoku przystrojonych choinek i uśmiechających się na siłę ludzi.
Tym razem jednak przeznaczenie ma względem niej zupełnie inne plany. A wszystko to za sprawą życzenia, wypowiedzianego spontanicznie w czasie wyjazdu do Wiednia. Starsza pani zakochana w cudownej atmosferze świąt, kot – włóczykij, utalentowana nastolatka i tajemniczy sąsiad zrobią wszystko, by wnieść do jej życia nieco magii. Jednak czy nietuzinkowej grupce uda się odczarować ten niezwykły czas i sprawić, by Maria odwołała wyjazd do Malezji?


Po historie pióra Moniki Hołyk-Arory sięgam niezależnie od tego, czy są opowiadaniem, krótką nowelką, czy pełnowymiarową książką. Lubię jej styl za lekkość i plastyczny język oraz za to, że jej historie pozwalają mi się oderwać od szarej rzeczywistości.

A w przypadku historii świątecznych, cenię pióro autorki za to, że czuć w nich tę świąteczną magię, która jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki poprawia humor i daje nadzieję, że nawet takie święta jak tegoroczne mogą być magiczne. Bo sprawiają, że na serduszku robi się jakoś tak cieplej, a i ono samo momentalnie rośnie, zwiększając miejsce na ogrom pozytywnych uczuć i emocji.

Dzień przed Gwiazdką to takie dłuższe opowiadanie, w którym ważną rolę odkrywa i cudowny kot, i przystojny mężczyzna i w końcu urocza staruszka. Ale i przyjaciółka głównej bohaterki nie jest bez znaczenia. Oczywiście jest i czarny charakter, ale… mało istotny to typek. Ci wspomniani to, pomimo iż może ciut za dobrzy bohaterzy, to tutaj pasują idealnie, wpasowując się w klimat świąt z romantyczną nutą unoszącą się nad kubkiem gorącej czekolady, algo szwedzkiego grzańca.

W historiach Moniki Hołyk-Arory cenię sobie także niuanse historyczno-kulturowe. I tym razem nie zostałam zawiedziona. Kilka ciekawostek o katedrze w Wiedniu? Dlaczego by nie? Ja byłam zachwycona i mogłabym takich wtrąceń czytań więcej.

Jak już wspomniałam, autorka ma lekkie pióro, którym uwodzi czytelników i ich oczarowuje. Pozwala przenieść się w zupełnie inny świat i podróżować po różnych zakątkach świata. Tym razem to Polska i akcent austriacki. Opisami odmalowuje zapadające w pamięć obrazy, a że tym razem to historia świąteczna, nie można zapomnieć o klimacie, jaki udało jej się stworzyć.

Święta świętami, jednak w Dniu przed Gwiazdką poza uroczą opowiastką wpisującą się w aktualny trend, znajdziecie coś więcej. Otóż autorka ukazuje na przykładzie swoich bohaterów, że cuda się zdarzają, a miłość może czekać na człowieka tuż obok, nie zmuszając go nawet do opuszczania miejsca zamieszkania. I że dobre uczynki mają ogromną moc, a samo dobro wraca!

Jeśli macie ochotę na lekką i magiczną historię świąteczną, to Dzień przed Gwiazdką będzie dobrym rozwiązaniem!

Jedna myśl na temat “„Dzień przed Gwiazdką” Monika Hołyk-Arora | Patronat

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s