.RECENZJE · Wyd. Replika

„Zakręcona narzeczona” Iwona Czarkowska

Autor: Iwona Czarkowska
Tytuł: Zakręcona narzeczona
Wydawnictwo: Replika
Liczba stron: 336

W pewne sierpniowe popołudnie w moje dłonie wpadła najnowsza książka Iwony Czarkowskiej o wiele mówiącym tytule – „Zakręcona narzeczona”! Nie czekając zbyt długo, zabrałam się za lekturę i była to jedna z lepszych decyzji czytelniczych ostatnich dni. Ale zacznijmy od początku…

Z tą autorką zetknęłam się pierwszy raz, ale bardzo cieszy mnie to książkowe spotkanie i na pewno w przyszłości sięgnę po jej poprzednie powieści takie jak: „Bosonoga bogini” czy „Wesoła rozwódka”. Same tytuły, tak jak i omawianej dziś książki wskazują na ogromne poczucie humoru oraz dystans do problemów codzienności.

Okładka powieści jest dość spokojna, wyważona, może nawet ginąca w tłumie, zwłaszcza w księgarni, gdzie otaczają ją zewsząd gołe męskie klaty przyciągające spojrzenia czytelniczek. Jednocześnie w jej skromności kryje się wielka siła! W końcu nie szata zdobi człowieka, a książki nie ocenia się po okładce.

Bohaterką powieści jest Majeczka – zakręcona dziennikarka marząca o wyjeździe do dużego miasta, najlepiej Warszawy, aby uciec od małomiasteczkowej nudy i przewidywalnej codzienności. Jak się jednak szybko okazuje, nawet „zabita dechami dziura” potrafi czasem człowieka zaskoczyć.

Od pierwszych stron zakochałam się w lekkim stylu autorki i przyznam szczerze, że wielokrotnie śmiałam się na głos, przecierając oczy ze zdziwienia. Pisarka ta bowiem bardzo chętnie stawia swoich bohaterów, i to nie tylko tych głównych, w przeróżnych, często niemal niewiarygodnych sytuacjach!

Postacie, chociaż lekko przerysowane, ale w końcu mamy do czynienia z komedią, są ludzkie, ciepłe i takie prawdziwe. Weterynarz Aleks oraz jego miłość do zwierząt, czy też Matylda i jej rosołowa mania, czynią z osób naszkicowanych słowami kogoś, kogo moglibyśmy poznać i polubić w prawdziwym życiu.

Sama akcja, tak jak cała książka, jest lekka łatwa i przyjemna. Jeśli szukacie więc tytułu, przy którym się odprężycie i zapomnicie o własnych problemach, to zdecydowanie nie będziecie zawiedzeni! Dodatkowo powieść tą czyta się w tempie iście ekspresowym! Ja dosłownie połknąłem ją w jedno popołudnie.

Podsumowując: Zdecydowanie polecam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s