.RECENZJE · Wyd. Axis Mundi

„Katastrofalny błąd” Iwona Wilmowska

Autor: Iwona Wilmowska
Tytuł: Katastrofalny błąd
Cykl: Prywatne śledztwo Agaty Brok #4
Wydawnictwo: Axis Mundi
Liczba stron: 234

Tytułowa Agata Brok to pracująca trzydziestolatka, z dużym talentem do rozwiązywania zagadek. W życiu Agaty i Kermita pojawia się maleństwo, które koncentruje na sobie ich siły… nie na tyle jednak, by Agata zignorowała szansę rozwikłania kolejnej kryminalnej zagadki. Tym bardziej, że historia dotyczy lokatorki, która wynajmuje od niej mieszkanie. Gdy znika samotna matka, zostawiając bez opieki nastoletniego syna, z pewnością nie spotkało jej nic dobrego. Agata angażuje się w poszukiwania i szybko trafia na mroczny sekret kobiety. Czy Agata zdoła poprowadzić śledztwo na własną rękę, mając pod opieką ośmiomiesięczną Marysię i obcego nastolatka?

Po przeczytaniu dwóch poprzednich tomów byłam szalenie ciekawa, co tym razem przygotowała dla czytelników Iwona Wilmowska i z całym przekonaniem mogę rzec, że ten tom jest najlepszym z tej serii (a przede mną jeszcze nadrobienie pierwszej części, więc może się jeszcze coś zmienić). Więc gdy tylko zamarzył mi się lekki kryminał o zabarwieniu obyczajowym, nie wahałam się zbyt długo.

Katastrofalny błąd wciągnął mnie od pierwszej strony. Akcja toczyła się niejako dwutorowo – współcześnie i wspomnieniami sprzed kilkunastu lat. Iwona Wilmowska sprawnie lawirowała między czasami i strona po stronie budowała napięcie, ale i ciekawość. Powolutku podgrzewała atmosferę, aż czytelnik zaczyna zacierać ręce w oczekiwaniu na spektakularne zakończenie i tym samym rozwiązanie zagadki.

Tym razem byłam uważniejszym obserwatorem niż zwykle. Starałam się wydedukować, kto też jest zabójcą w tym tomie, analizując wszelkie poszlaki i przyznaję, że poległam. Poczułam się mile zaskoczona tym faktem, bo przewidywalność w kryminał nie jest tym, co czytelnik oczekuje.

Za to miłym urozmaiceniem, że tak to ujmę, jest wątek LBGT, jaki przewija się marginalnie w czwartym tomie Prywatnych śledztw Agaty Brok. I daje mi cień nadziei, że może jeśli powstanie piąta część, to Iwona Wilmowska jakoś go rozwinie?

Kolejny raz przekonałam się także, że autorka szczyci się lekkim i przyjemnym piórem oraz dużą wyobraźnią. Książkę się szybko, nawet jeśli musi się w trakcie lektury zrobić kilkadziesiąt postojów, bo obowiązki nie pozwalają o sobie zapomnieć. Po odłożeniu Katastrofalnego śledztwa i wielokrotnego wracania do treści nie ma się problemu z błyskawicznym wczytaniem i odkrywaniem kolejnych tajemnic skrytych wewnątrz książki.
A wpływ na to ma plastyczny język, jakim autorka się posługuje i to, jak sprawnie tworzy opisy, które pozwalają w ułamku sekundy wyobrazić sobie opisywane miejsca i wydarzenia.

Bohaterowie? Agata Brok jest uroczą postacią, której nie da się nie lubić Tak samo ja jej małżonka – Kermita. Tworzą uroczą parę, którą chciałoby się mieć w gronie przyjaciół. Pozostałe postaci to cała plejada charakterów, których nie sposób ze sobą pomylić i, które urozmaicają ciekawą akcję.

Na ten moment mogę Wam śmiało polecić trzy tomy cyklu o Agacie Brok, szczególne, jeśli lubujecie się w lekkich, niezobowiązujących kryminałach z nutką obyczaju, a i niekiedy delikatnym miłosnym zacięciem. Iwona Wilkowska dostarczy Wam sporo dobrej rozrywki z dobrze skrojonymi historiami.

Egzemplarz: Axis Mundi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s