.RECENZJE · Wyd. Novae Res

|Przedpremierowo/ „Tam, gdzie milczą róże” Paula Er

Autor: Paula Er
Tytuł: Tam, gdzie milczą róże
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 326
Data premiery: 15.07.2020

Na pierwszy rzut oka Anastazję i Jagodę różni tak wiele, że ich przyjaźń może wydawać się nierealna. Ta pierwsza to przytłoczona domową rutyną matka dwóch chłopców, ta druga – pewna siebie, zawsze uśmiechnięta kobieta sukcesu. Kiedy pewnego dnia Jagoda po prostu znika jak kamień w wodę, przyjaciółka postanawia podążyć jej śladami na drugi koniec Polski. Wkrótce odkryje, że to, co wyglądało na idealne życie, było jedynie sprawnie rozgrywanym spektaklem, a za maską z wyrysowanym szerokim uśmiechem schowana jest twarz opuchnięta od łez…

Zdecydowałam się na lekturę najnowszej powieści Pauli Er ze względu na okładkę. Opis w ogóle mnie nie interesował. I może powiecie, że oszalałam, ale wielokrotnie takie decyzje skutkowały rewelacyjnymi powieściami. Nie inaczej było w przypadku Tam, gdzie milczą róże.

Po przeczytaniu kilku pierwszych stron wiedziałam, że oto przede mną jest jedna z najlepszych powieści tego roku. Historia stworzona przez autorkę wciągnęła mnie w zasadzie od pierwszej strony, a to, że Paula Er dozowała emocje w tej książce, działało tylko na jej korzyść. Kartka po kartce okrywałam tajemnice dwóch na pozór normalnych kobiet, za którymi niczym cienie stali mężczyźni, ich mężowie. I bynajmniej byli oni wzorem cnót do naśladowania.

Gdy zabrałam się za ten tytuł, czułam, że to nie będzie jedna z tych szalenie zabawnych historii, w których czasie czytania parska się od czasu do czasu, bo padło coś iście śmiesznego albo sytuacja, w której autor postawił bohatera, okazuje się z perspektywy czytelnika cholernie zabawna. Ta książka tonie w smutku, bólu, braku zrozumienia, tłumionej długo rozpaczy i bezradności. Tam, gdzie milczą róże odsłania to, co wielu z nas skrzętnie ukrywa pod uśmiechem i wystylizowanymi zdjęciami na Instagramie, które niemal każą innym zazdrościć tego, co posiada ktoś inny.

Paula Er ukazała w swojej drugiej powieści życie, a właściwie jego skrawek, który mógł się wydarzyć w przeszłości i może zadziać się kiedyś. A może dzieje się już teraz? Autorka postawiła na prostotę przekazu, ubierając ów przekaz w słowa, które oddziałują na wyobraźnie i emocje czytelnika. Bez problemu można poczuć emocje, jakie targają bohaterkami tej książki.

Bo bohaterki nie są kimś wyjątkowym, w tym sensie, że na ich miejscu można by osadzić wiele imion i twarzy. Wiele podobnych życiorysów. Niemniej wyjątkowe są dlatego, że każda z nas jest wyjątkowa, bo drugiej takiej samej osoby, nie się nie znajdzie (nawet wierząc w teorię, że gdzieś tam na świecie czeka na człowieka jego sobowtór – to tylko sobowtór, oryginał jest tylko jeden).
Zarówno Jagoda, jak i Anastazja wzbudzają w pewnym sensie sympatię w czytelniku oraz pewnego rodzaju współczuje, troskę i chęć pomocy. Paula Er stworzyła tak realne postaci, że czytając książką, ma się wrażenie, że to najprawdziwsze osoby, z krwi i kości, a to, co dzieje się w ich życiu dzieje się tu i teraz.

A samo pióro autorki? Rewelacyjne. Książka pomimo ogromu emocji, dodam, że niełatwych, czyta się ekspresowo. Dosłownie połyka się kolejne strony i chłonie emocje, którymi naszpikowała je autorka. Paula Er ma w swoim stylu coś takiego, co nie pozwala pozostać obojętnym na to, co opisuje, pomimo iż ma się świadomość, że to fikcja. Słowami odmalowuje obrazy tak rzeczywiste, że momentami wypada się zastanowić, czy to jeszcze lektura, czy już projekcja własnej wyobraźni przypominające dobre kino, którym grany jest rewelacyjny film.

Tam, gdzie milczą róże to zdecydowanie powieść, którą powinno się przeczytać, jeśli ceni się sobie dobre obyczajówki, w których porusza się trudne emocje i tematy, nie tylko je wyczerpując, ale dając inspirację do tego, by zmierzyć się z nimi i zawalczyć o siebie.
Zdecydowanie polecam!

Egzemplarz: Novae Res

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s