.RECENZJE · Wyd. Replika

„Pożegnanie z diabłem i czarownicą. Wierzenia ludowe” Bohdan Baranowski

Autor: Bohdan Baranowski
Tytuł: Pożegnanie z diabłem i czarownicą. Wierzenia ludowe
Wydawnictwo: Replika
Liczba stron: 336

Jestem jedną z tych osób, które niezwykle ekscytują się faktem, iż wydawnictwo Replika zdecydowało się na wznowienie i udostępnianie czytelnikom prac naukowych profesora Bohdana Baranowskiego. Jakieś czas temu recenzowałam dla Was „W kręgu upiorów i wilkołaków: Demonologia słowiańska” (recenzję można przeczytać TUTAJ), dziś zaś spieszę z moją opinią dotyczącą tytułu: „Pożegnanie z diabłem i czarownicą”.

Autor tego niezwykłego dzieła jest do dziś cenionym w kręgach akademickich religioznawcą, orientalistą i historykiem, który część swoich badań poświęcił wierzeniom słowiańskim z czasów przedchrześcijańskich, ich ewolucji oraz integracji z „nową”wiarą. Jeśli więc cenicie ambitne lektury, które dodatkowo mogą i na pewno wzbogacą waszą wiedzę, to powinniście poważnie rozważyć lekturę tej pracy.

Na wstępie muszę pochwalić oprawę graficzną. Wydawnictwo po raz kolejny stanęło na wysokości zadania! Twarda oprawa, przyciągająca wzrok okładka oraz podtrzymanie jednolitego stylu, nawiązującego do poprzedniej, wspomnianej przeze mnie książki sprawiają, że tomy te same w sobie stanowią ozdobę domowej biblioteczki.

Co znajdziemy na kolejnych stronach tej pracy naukowej? Bardzo ciekawe zestawienie dotyczące zabobonów, które od wieków egzystowały, w mniejszym lub większym stopniu, w świadomości społecznej, wpływając niejednokrotnie na zdrowie i życie ludzkie.

Bohdan Baranowski zaczyna swoją „opowieść” od przytoczenia kilku przypadków samosądu dokonanego na czarownicach w połowie XX wieku, w Polsce! Tym samym udowadnia jak stare przekazy i wierzenia ludowe będące bardzo często zlepkiem opowieści pochodzących z różnych źródeł oraz okresów czasowych, zawładnęły ludzką wyobraźnią.

Autor opisuje w jaki sposób pojęcie „diabła” czy „czarownicy” pojawiło się w świadomości średniowiecznych mieszkańców ziem polskich, stanowiąc zlepek wierzeń starosłowiańskich, przekazów kościelnych, ale też echa mitologii celtyckich, germańskich, a nawet starożytnego wschodu. Dokonuje analizy przemian wizerunku mieszkańców piekieł dokonujących się za pomocą pism, broszur, a nawet literatury jarmarczno-odpustowej.

Ukazuje, w jaki sposób Boruta stał się diabłem szlacheckim przejawiającym miłość do technologicznych nowinek, opowiadając również o wysłannikach piekieł przybierających formę chłopów, Niemców czy Żydów.
Autor przytacza przykłady podań ludowych, w których diabeł stawał na straży sprawiedliwości, dbając o pokrzywdzonych i uciskanych przez bogaczy maluczkich.
Prezentuje, w jaki sposób odbywały się prześladowania osób posadzonych o konszachty z diabłem, ale też przytacza przykłady działań potępiających tortury stosowane względem kobiet podejrzanych o czary.
Oczywiście tematów poruszanych w tej niezwykłej pracy jest dużo więcej, a każdy z nich jest wyjątkowy, ciekawy i warty poznania.

Na koniec mała ciekawostka! Wiecie, czym są tak zwane „świcki”? Nie? To kolejny powód, dlaczego powinniście sięgnąć po tę książkę!

Podsumowując: jeśli chcecie świadomie podchodzić do zabobonów nadal egzystujących gdzieś na pograniczu naszej świadomości lub po prostu interesujecie się dawnymi wierzeniami (motyw aktualnie bardzo popularny m.in. w literaturze fantasy), to po prostu nie możecie przegapić tej publikacji! Ja osobiście zdecydowanie polecam!

Egzemplarz: Replika

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s