.RECENZJE · Wyd. Znak

„Powrót wieloryba” Benji Davies

Autor: Benji Davies
Tytuł: Powrót wieloryba
Tytuł oryginału: The Storm Whale in Winter
Wydawnictwo: Znak emotikon
Liczba stron: 32

Noi nie może zapomnieć o małym wielorybie, którego uratował latem. Pewnego dnia jego tata wypływa na połów. Kiedy nie wraca na noc do domu, zmartwiony Noi rusza na ratunek.

Kiedy nadchodzi zima, wyspa, gdzie mieszka Noi, pokrywa się śniegiem. Chłopiec wciąż nie może zapomnieć o małym wielorybie, którego uratował latem. Pewnego dnia tata wyrusza na połów. Kiedy nie wraca na noc do domu, zmartwiony Noi rusza na ratunek. W mroźną noc samotny na środku oceanu potrzebuje pomocy. Czy jego przyjaciel powróci?

Na książeczki Benji’ego Daviesa zawsze wyczekuję z niecierpliwością. Nie tak intensywną, jak u moich synów, ale realnie udziela mi się ich stan. Gdy więc w zapowiedziach pojawiła się wzmianka o Powrocie wieloryba, która jednocześnie jest kontynuacją Mojego wieloryba, pewnym było to, że i ten tytuł przejdzie przez niejedne ręce.

Kolejny raz wysłuchiwałam zachwytów nad szatą graficzną książki tego autora. Dzieci były wniebowzięte formatem i wyglądem poszczególnych stron. Tak samo zresztą, jak ja. Książeczka ta jest wydana w najlepszy możliwy sposób. Twarda oprawa i barwy, które nadają ilustracją życia i pobudzają wyobraźnię do pracy na najwyższych obrotach, to coś wartego zainwestowania w nie każdej złotówki.

Oczywiście nie bez znaczenia jest także treść Powrotu wieloryba. Jest to bowiem piękna opowieść o sile przyjaźni i wiary. Oraz miłości dziecka do rodzica. Ubrana w takie słowa, że bez problemu trafia prosto w serducho nie tylko młodego słuchacza-czytelnika. Dorośli również rozkochają się w twórczości Benji’ego Daviesa.

Tekstu, co prawda nie jest tutaj za wiele, ale przecież nie liczy się ilość, a jakość. Rozmiar czcionki dostosowany jest do wieku odbiorcy i pierwszych prób rozwijania umiejętności czytania. Czcionka użyta w książkach Benji’ego Daviesa jest ogromna w porównaniu z tradycyjnymi powieściami. Do tego zdania nie są ani za długie, a ni zbyt złożone, więc tekst i jego zrozumienie nie będzie stanowiło problemu.

Autor kolejny raz udowadnia, że potrafi opowiadać przejmujące historie, które trafiają do czytelników. I robi to w taki sposób, że dorośli mają ochotę na powrót być dziećmi i z dziecięcym zapałem, wyobraźnią i perspektywą patrzenia na świat, odkrywać na nowo jego sekrety i tajemnice.

Więc jeśli rozglądacie się za tytułami do biblioteczek swoich pociech, ale takich, które nie tylko zachwycą Was formą wydania, ale będą niosły ze sobą coś więcej, to zerknijcie nie tylko na Powrót wieloryba i w pierwszej kolejności Mojego wieloryba, ale także na Lato u babci oraz Cudowną wyspę dziadka. Słowo, że nie będziecie zawiedzeni.

Egzemplarz: Znak emotikon

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s