.RECENZJE · Inne wydawnictwa

„Nowoczesna czarodziejka. Twój sukces” Ewa Kassala

Autor: Ewa Kassala
Tytuł: Nowoczesna czarodziejka. Twój sukces
Wydawnictwo: Videograf
Liczba stron: 272

Gdy zobaczyłam okładkę tej książki, pomyślałam sobie, że to idealna lektura dla mnie. Z czasów dzieciństwa zostało mi uwielbienie do czarodziejek, magii i wszelkiej maści książek o czarach i damach parających się tym „zawodem”. Smaczku dodawał fakt, iż autorką jest pisarka, której powieści o królowych starożytnego Egiptu oraz biblijnych kobietach, a jak wiecie to także mój konik, robią furorę także poza naszymi granicami.

I tak oto pełna dziewczęcej radości i ekscytacji rozsiadłam się z Nowoczesną czarodziejką w wygodnym fotelu i… spędziłam z tym tytułem jedne z… nawet nie wiem jak to opisać. Dramat. To, co zawładnęło moimi myślami to dramat. Rozczarowałam się niemożebnie, bo publikacja ta jest o wszystkim i o niczym. To taki miszmasz artystyczny, że… brakuje mi słów.

Zaczyna się od infantylnej opowieści stylizowanej na biblijnym opisie stworzenia świata, która wprawiła mnie w konsternację. Moje oczy z każdym kolejnym przeczytanym zdaniem robiły się coraz większe i z każdą kolejną stroną rosło w nich przerażenie. Niemniej po jakże kwiecistym i barwnym wstępie, Ewa Kassala przechodzi do charakterystyki czarodziejek i ich atrybutów, poświęcając im ledwie ułamek objętości całej książki. Najobszerniejsze w całej publikacji są wywiady z kilkudziesięcioma „czarodziejkami” (właściwie płeć przeciwna też się pojawia) – przyznam, w ogóle mnie one nie ciekawiły, poza tym nie tego spodziewałam się w poradniku! Nie spodziewałam się także licznych cytatów z Młota na czarownice i dwóch innych publikacji z wieków bardzo ubiegłych.

Gdy już zapoznałam się z zaczerpnięciami z dzieł dawnych, wpadłam wprost do czarodziejskiego zielnika, który czarodziejski dla mnie nie był, ponieważ o ziołach i roślinach leczniczych jako taką wiedzę mam, a gdybym nawet chciała ją zgłębiać, to szukałabym informacji w publikacjach dotyczących zielarstwa i medycyny naturalnej. Ale o ile na to mogłabym przymknąć oko i uznać, za całkiem ciekawe informacje, tak porady dotyczące zdobywania mężczyzn i ich rodzaje partnerów… no cóż… pozostawię to bez komentarza. Tak jak porady zdrowotne i horoskop.

Po części „czarodziejskiej” autorka zafundowała mi jazdę bez trzymanki w postaci wszelakich porad typu „pierwsze wrażenie ma znaczenie”. Generalnie spora dawka banałów, które można przeczytać w wielu poradnikach. To, co mnie zadziwiło to, to iż i tutaj pojawiają się nie tylko autorskie porady Ewy Kassali, ale wtrącenia autorstwa innych biegłych w udzielaniu porad pań.
Plusem tej części są porady dotyczące typów figur (choć i to w niejednym poradniku się przewinęło).

Absolutnie nie podobał mi się humor autorki. Nie bawiły mnie jej żarty i liczne „zabawne wtrącenia” oraz traktowanie po macoszemu wszystkiego, co pojawia się na kartach tej książki. Lepiej byłoby skupić się na pierwszej części i rozbudować ją na tyle, by uczynić z niej „księgę zaklęć” tudzież cieni, bo i tak zwały się tajemne księgi czarodziejek…

Najlepsze zostawiłam jednak na koniec. Wywołało to mój śmiech przez łzy, bo spodziewałabym się chyba wszystkiego, niżeli przewodnika po Opolszczyźnie, będącego zwieńczeniem Nowoczesnej czarodziejki. Jednakowoż muszę oddać Ewie Kassali, że akurat to czytało mi się z przyjemnością. Z uśmiechem na twarzy i skrzącymi się oczętami odkrywałam tajemnicze, magiczne zakątki tego regionu… Z chęcią poczytałabym o nich więcej, ale w osobnej i obszerniejszej publikacji.

Jeśli mam być szczera, to żal byłoby mi zapłacić 45 zł (cena detaliczna) za ten tytuł, bo jest to kwota wygórowana za materiał, jaki został opracowany na tychże 272 stronach. Mam wrażenie, że poczytne autorki wykorzystują fakt, iż są poczytne i próbują z tego stanu rzeczy wycisnąć ile się da. I nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby to wyciskanie szło z jakością…

Egzemplarz: Videograf.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s