.RECENZJE · Wyd. Wilga

"Wskazówki" Bartosz Szczygielski

Autor: Bartosz Szczygielski
Tytuł: Wskazówki
Ilustracje: Joanna Rusinek
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 208

Gdyby tylko Maks nie poszedł na wagary… Gdyby tylko nie wpadł na tę tajemniczą kobietę… Gdyby tylko nie pomylił swojego plecaka z jej plecakiem… Przed Maksem najbardziej pechowy i najdłuższy dzień w życiu, a to wszystko za sprawą tajemniczej Milady i magicznego zegarka pradziadka. Wskazówki to pełna zwrotów akcji, szalona i niezwykła przygoda Maksa.

Słyszałam, że Bartosz Szczygielski pisze rewelacyjne thrillery dla dużych, jednak po ten gatunek sięgam zgoła rzadko (nie wykluczam jednak nadrobienia tego niedopatrzenia). Za to powieści dla dzieci z tajemnicami i dziwnymi wydarzeniami, to coś, w czym zaczytuję się ostatnimi czasy często. Lubię bowiem raz na jakiś czas przeczytać coś lekkiego i niezobowiązującego oraz zapewniającego ogrom frajdy, przy okazji rozbudowując biblioteczkę, jak mniemam, przyszłych czytelników.

Wskazówki zaciekawiły mnie okładką, która w rzeczywistości jest tysiąc razy lepsza niżli na grafikach figurujących w internetowych księgarniach. Ten metaliczny design jest wprost hipnotyzujący i nie tylko, ja jestem nią zachwycona. Moi chłopcy niemal pobili się o to, komu podoba się bardziej, a mają dopiero kilka lat – młodszy niespełna trzy, starszy jest już dumnym sześciolatkiem. Więc tak, cover jest zachwycający.

Podobała mi się również fabuła, która na pierwszy rzut oka wydaje się niespecjalnie wymyślna. Dobrze jednak, że pozory mylą, bo pod tą podszewką kryje się przemyślana i ciekawa historia, która potrafi zakręcić nawet dorosłym czytelnikiem. A gdy dotrze się do zakończenia, czuje się nieopisany niedosyt i lekką konsternację, bo Bartosz Szczygielski pozostawia nas z taką liczbą znaków zapytania, że nie wiadomo którą odpowiedź chciałoby się poznać w pierwszej kolejności.

Sama fabuła jest wartka, co rusz coś się dzieje. Liczne zwroty akcji poskręcają atmosferę i kręcą czytelnikiem, a do tego tajemnicze miejsca i postaci, które pojawiają się co rusz na drodze Maksymiliana i jego koleżanki Marty.
Autor ma szalenie lekkie pióro, co bez dwóch zdań przypadnie do gustu młodym czytelnikom (tym dużym też, ale sami rozumiecie). Z wyczuciem odmalowuje opisami barwne obrazy, równoważąc je dostosowanymi do wieku czytelnika dialogami. Całość jest więc klimatyczna.

Bohaterowie wykreowani przez Bartosza Szczygielskiego są niezwykle sympatyczni. Dzieci z pewnością będą się w stanie z nimi utożsamić, a co za tym idzie, z łatwością wciągnąć się wir nakreślonych przez autora wydarzeń.

Czy jesteście gotowi na odkrycie sekretu tajemniczego zegarka i poznania odpowiedzi na liczne pytania? Jeśli tak to koniecznie sięgnijcie po Wskazówki i wierzcie lub nie, ale będziecie czekali na więcej… Tylko, kiedy będziemy mogli poznać ciąg dalszy?

Egzemplarz: Wilga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s