.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

„Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat” Tim Marshall

Autor: Tim Marshall
Tytuł: Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat
Tytuł oryginału: Prisoners Of Geography. Our World Explained in 12 Simple Maps
Ilustracje: Grace Easton, Jessica Smith
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 78

Nie przepadam za polityką, wręcz jej unikam, ale świadoma jestem, iż jest nieodzownym aspektem życia, o którym chcąc nie chcąc coś wiedzieć by wypadało. Z drugiej strony nieustannie łaknę coraz to nowych informacji i ciekawostek, które być może kiedyś przydadzą się w drodze do miliona w Milionerach. 😉 A tak poważnie… Każda publikacja, która potrafi rozbudzić w dziecku ciekawość świata i tym samym otworzyć okno na świat, warta jest poznania.

Więźniowie geografii to książka, która bez wątpienia poszerza horyzonty, serwując sporą garść ciekawostek i informacji, które rzucają nieco światła na to, jak działa świat. Sięgając po ten tytuł, byłam szalenie ciekawa, jak autor wybrnął z opracowaniem materiału, by młodsi czytelnicy nie mieli problemów ze zrozumieniem treści skrywających się pośród kolorowych stron. I muszę oddać Timowi Marshallowi to, że udało mu się to bezbłędnie.

Autor skupił się na najistotniejszych kwestiach, jednocześnie dostosowując je do wieku odbiorcy. Ciekawostek jest wiele, ale są one w większości ujęte w kilku zdaniach, wyłączając informacje od danym państwie na mapach, które stanowią pojedyncze zdania ubrane w kolorowe dymki. Tim Marshall ukazuje na kartach tej publikacji, jak duże znaczenie w kształtowaniu się granic miało ukształtowanie terenu, ale także polityczne układy. W przypadku takich mocarstw jak Rosja, czy USA (ale nie tylko) poznacie rys historyczny „w pigułce”.
Co ciekawa na kartach Więźniów geografii ukazana jest także historia Polski, która do łatwych i przyjemnych nie należy.

Tim Marshall zwraca uwagę młodego czytelnika na znaczenie wszelkich złóż (np. gazu ziemnego, ropy, złota, miedzi) na różnych obszarach, które mają niebywale duży wpływ kształtowanie gospodarki danego kraju oraz jego znaczenie na arenie międzynarodowej i „bycie na celowniku” innych złaknionych przejęcia owych surowców, co często prowadzi do konfliktów, czasem nawet zbrojnych. Autor ukazuje również zależności między państwami na płaszczyźnie handlowej np. dostawie gazu. Cały świat bowiem tworzy delikatną siatkę powiązań, która może rozpaść się w każdej chwili, jeśli tylko któraś nić zostanie nadszarpnięta lub, co gorsza, zerwana. Można więc przyrównać świat do żywego organizmu, który tak, jak ludzkie ciało, do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje, poszczególne „elementy” harmonijnie ze sobą współgrały.

Poza treścią merytoryczna, która bez dwóch zdań jest ciekawa, nie mogłabym nie wspomnieć o szacie graficznej, która jest po prostu zachwycająca. Ilustracje, które dopełniają tekst Tima Marshalla, przyciągają wzrok swoją barwnością i formą. Grace Easton i Jessica Smith sprawiły, że słowa autora nabrały kształtów i stały się łatwiejsze w ogarnięciu umysłem. 🙂

Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat to świetne wprowadzenie młodego czytelnika w świat polityki i stosunków międzynarodowych. Gros informacji autor podaje w przystępny sposób, tak by rozbudzić w dziecku ciekawość i chęć odkrywania tego, co go otacza.
Nie pozostało mi teraz ni innego, jak zapoznać się z wersją tej książki dla dorosłych 🙂

Gorąco polecam!

Egzemplarz: Zysk i S-ka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s