.RECENZJE · Wyd. Zysk i S-ka

[Przedpremierowo] „Pudełko z pamiątkami” Katarzyna Kowalewska

Autor: Katarzyna Kowalewska
Tytuł: Pudełko z pamiątkami
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 320
Data premiery: 17.03.2020

Lubię od czasu do czasu sięgnąć po lekką, obyczajową książkę, by zmienić czytelnicze myśli w mojej głowie. Z tego też powodu zdecydowałam się na lekturę powieści „Pudełko z pamiątkami” autorstwa Katarzyny Kowalewskiej. Szukałam niezobowiązującej rozrywki na czas podróży, a znalazłam historię, którą dosłownie „połknęłam” w czasie jednego lotu.

Okładka zwróciła moją uwagę chyba ze względu na swój charakter, ale też nieokreślony bliżej urok uderzający w nostalgiczną nutę duszy. Stare, pożółkłe kartki i fotografie przewiązane czerwoną tasiemką zdawały się mnie zapewniać, że w środku znajdę rodzinne tajemnice, ale również cały wachlarz emocji z nimi związanych.

Opis książki zapewniał mnie, iż główna bohaterka – Joanna Maciejska to zadziorną singielka, która nagle zapragnie poznać tajemnice swoich tragicznie zmarłych rodziców oraz nieco apodyktycznej babci Matyldy, która ją wychowała. Jak to w życiu bywa, tajemnice mają to do siebie, że nie lubią być nagle odkrywane, dlatego babcia wyląduje w szpitalu, a wnuczka dozna dosyć poważnej kontuzji. Brzmi ciekawie, prawda? Potem robi się tylko lepiej! Bo do akcji wkraczają kolejne niezwykłe niewiasty, bez których ta historia nie byłaby kompletna. Liliana, Wiktoria i pewna roztrzepana nastolatka dopilnują, by Aśka nie nudziła się na zwolnieniu wpatrując się w pewnego przystojnego lekarza ortopedę…

Moje odczucia względem książki? Rewelacyjne! Główną bohaterkę pokochałam od pierwszych zdań książki! Z dystansem, zdrowym, a przede wszystkim dowcipnym sarkastyczny spojrzeniem na świat komentuje wszystko – od samej siebie, po wydarzenia będące jej udziałem.

Gdyby Aśka była prawdziwą osobą, to chciałbym się z nią zaprzyjaźnić! Podobnie jak z innymi postaciami z tej powieści. To świadczy o tym, jak doskonałe persony stworzyła autorka, czyniąc je „ludzkimi” i prawdziwymi. Dodatkowym plusem jest nie tylko lekki styl, z jakim pisarka prowadzi czytelników przez kolejne rozdziały, ale też sama historia, która w swych zarysach wydaje się całkiem możliwa do zaistnienia. Jest śmiesznie, wzruszająco, nostalgicznie. Jednym słowem „prawdziwie”!

Mam szczerą nadzieję, że autorka nie poprzestanie na tej jednej powieści i już wkrótce pozwoli czytelnikom ponownie spotkać Joannę, Wiktorię i Lilianę, które ponownie dzielnie stawią czoła wyzwaniom rzuconym im przez los!

Podsumowując: Zdecydowanie jestem na tak! Pełna humoru, niespodziewanych zwrotów akcji historia obyczajowa, z niewielką domieszką romansu, która zagwarantuje udany wieczór z książką.

Za możliwość przeczytania powieści dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka

Jedna myśl na temat “[Przedpremierowo] „Pudełko z pamiątkami” Katarzyna Kowalewska

  1. Bardzo pięknie dziękuję za przefajną recenzję! Lecę udostępnić ją na swoim profilu. 🙂 Obiecuję, że nie poprzestanę na tej powieści. 🙂 Właśnie skończyłam kolejną. Akcja znów będzie działa się w Grodzisku. Bohaterką będzie tym razem niejaka Alicja. Mniej zwariowana niż Asia, ale będzie musiała poradzić sobie z poważnym kłopotami. A może dostanie od życia wielką szansę… 😉

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s