.RECENZJE · Inne wydawnictwa

„Osmański sekret” Raymond Khoury

Autor: Raymond Khoury
Tytuł: Osmański sekret
Wydawnictwo: Sonia Draga
Liczba stron: 604

Kiedy tylko przeczytałam opis „Osmańskiego sekretu” autorstwa libańskiego pisarza Raymonda Khoury, wiedziałam, że muszę przeczytać tę książkę! Dlatego, gdy tylko pojawiła się na Legimi, natychmiast pobrałam ją na swój czytnik.

Dlaczego, aż tak przypadła mi do gustu?

Po pierwsze uwielbiam alternatywne wersje historii… Tutaj mamy opowieść, która toczy się w 2017 w muzułmańskiej Europie. Tak, dobrze czytacie! Mało tego, władzę sprawują kolejni sułtani wywodzący się z potężnej dynastii Osmanów. Zastanawiacie się, jak to się stało? Okazuje się, że dwunastego września 1683 roku polski król Jan III Sobieski poległ na polu walki, a słynna Huzaria nigdy nie zatrzymała naporu Turków dążących do podboju Starego Kontynentu.

Po drugie, interesuję się historią, również Osmańską, co stanowiło dla mnie dodatkową zachętę, by przeczytać tego typu powieść.

Głównym bohaterem jest Kamal, będący funkcjonariuszem służb osmańskich, tropi terrorystów oraz broni porządku społecznego w muzułmańskim Paryżu. A przynajmniej tak mu się wydaje.
W tym samym czasie znikąd pojawia się nagi mężczyzna, a jego ciało pokrywają tajemnicze tatuaże… Tutaj zatrzymam się w opisie, po prostu sięgnijcie po książkę i przekonajcie się sami, co w sobie kryje.

Bohaterowie stworzeni są w mistrzowski sposób! Każdy z nich ma jakąś przeszłość, oddziaływającą na jego zachowanie, decyzje czy plany. Nawet postacie naszkicowane są na tyle realnie, by nie wątpić w ich prawdziwość. Język powieści jest przystępny, ale zarazem jest w stanie osadzić czytelnika w samym środku wydarzeń. W żaden sposób nie czuję się dysonansu pomiędzy kolejnymi elementami tej skomplikowanej historycznej układanki.

Kolejnym plusem jest research, jaki musiał wykonać autor. Opis polskiej Huzarii po prostu mnie zachwycił, i już wtedy moje serce urzekło się tą historią! Potem zaś było tylko lepiej!
Kolejny plus to powiązanie z tą pasjonującą powieścią mojego najukochańszego miasta antycznego – Palmyry! Po prostu znalazłam się w czytelniczym niebie!

Jednak największe brawa należą się autorowi za stworzenie tak pasjonującej mieszanki odmiennej współczesności w wydaniu Imperium Osmańskiego. Pewne postacie wzorowane są na współczesnych osobowościach politycznych (na pewno zorientujecie się, na kim wzorowany jest sułtan!), a wynalazki takie jak Internet czy samochód dostępne są na wyciągnięcie ręki, chociaż stworzone przez innych wynalazców.
Miłym, a raczej inteligentnym zabiegiem było nadanie prezydentowi Chrześcijańskiej Ameryki, takiego, a nie innego nazwiska (nie zdradzę jakiego, poszukajcie sami, a jeśli nic Wam nie powie to po prostu je wygooglujcie dodając imię Samuel).

Podsumowując : jeśli szukacie inteligentnej i wciągającej lektury, opartej na alternatywnej historii to gwarantuję, że nie oderwiecie się od tej książki! 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s