.RECENZJE · Wyd. Prószyński i S-ka

„12 sprytnych sposobów, jak ocalić nasz świat” Opracowanie zbiorowe

Tytuł: 12 sprytnych sposobów jak ocalić nasz świat
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 248

Nie często sięgam po poradniki, ale gdy już to robię faktycznie, chcę się dowiedzieć z nich czegoś nowego. Sprawa ochrony środowiska zawsze była mi bliska, a od jakiegoś czasu próbuję przyswoić sobie wiedzę – co mogę jeszcze zrobić. Dlatego książka “Porady Ekspertów WWF. 12 sprytnych sposobów, jak ocalić nasz świat” wydała mi się ciekawą opcją czytelniczą.

Poradnik napisany jest bardzo przystępnym i ciekawym językiem, czyniąc tytułowe dwanaście sprytnych sposobów punktami wyjściowymi do omówienia bardzo ważnych zagadnień. Obserwując współczesny świat, odnoszę niestety wrażenie, że wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, ile może zrobić dla środowiska we własnym zakresie. Często słyszę, że ta jedna plastikowa butelka czy nowy telewizor i tak już nic nie zmienią. Dlatego tak ważne wydaje mi się jedno zdanie, które zwróciło moją uwagę pod koniec poradnika: 

“Pewne działania, które możesz podjąć w domu – oszczędzanie energii i wody albo zmiana diety – pomagają na poziomie indywidualnym i mogą kumulować się w znacznie większy wkład, jeśli wiele osób przyłączy się do tych inicjatyw.”

To jedno zdanie wydaje mi się bardziej przekonujące niż cała przedmowa, która porównuje czytelników do bohatera na miarę Batmana. Ba, wręcz przekonuje, że można czytać ów poradnik w masce i pelerynie herosa z Gotham. Ale być może to ja po prostu przedkładam fakty nad zachęty pisane pod publiczkę.

Autorzy opisują, w jaki sposób oszczędzać energię  w domu oraz naszym otoczeniu. Uczą, w jaki sposób możemy wpływać na producentów i dostawców energii, ale także dokumentują postępy nad produkcją “zielonej” elektryczności oraz jej udziału w całkowitym światowym zużyciu. Tłumaczą w przystępny sposób, czym jest ślad węglowy oraz w jaki sposób możemy go ograniczać.

Podobnie rzecz ma się z rozdziałem na temat wody (oszczędzania, oczyszczania, wykorzystywania) czy śladu wodnego. Autorzy podpowiadają również jak przedłużać życie swojej garderoby, wykorzystywać transport przyjazny środowisku oraz dbać o środowisko na urlopie. 

Poradnik ten uczy oszczędzać papier, ale też tłumaczy, dlaczego warto ograniczyć spożycie mięsa, nawet jeśli nie jesteście w stanie całkowicie przejść na wegetarianizm. Podpowiada jak oszczędzać żywność, oczyszczać powietrze w domu. Porusza niezwykle ważny temat plastiku, jego długiego rozkładu oraz recyklingu. Propaguje zasadę: „użyj ponownie, wypłucz, powtórz to jeszcze raz”. 

Osobiście nie nauczyłam się zbyt wielu nowych rzeczy, ale związane jest to z tym że na własną rękę zgłębiam ten temat od jakiegoś czasu. Czytelnik, który dopiero chce się dowiedzieć czegoś na temat jednostkowej ochrony środowiska, z pewnością będzie pod wrażeniem tej lektury.

Podsumowując: ciekawa i przydatna książka dla tych, którzy chcą w mikro skali zacząć zmieniać świat! 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s